Nuk ka një javë që kalon kur Bitcoin nuk zë titujt kryesorë në mediat botërore. Por nëse nuk jeni një tregtar ose jeni të interesuar për kriptovalutat, ka ndoshta gjëra “iu kanë ikur”.

Pra, pse është Bitcoin kaq shumë në lajme?

Parë nga shumë si e ardhmja e financave, kjo kriptovalutë ndoshta mund të ketë një ndikim të dëmshëm në paratë që keni në xhep.

Është për debat se sa ndikim do të ketë në këtë të fundit, por një gjë është e sigurt. Pavarësisht nga ngritjet dhe rëniet e paqëndrueshme të vlerës, Bitcoin është vendosur të jetë një mjet afatgjatë në ciklin e lajmeve, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Pra, si funksionon?

Ndërsa është gjithmonë e përshkruar si një monedhë fizike, Bitcoin është në të vërtetë një monedhë virtuale, ose kriptovalutë, që nuk është e lidhur me një bankë ose qeveri dhe lejon përdoruesit të shpenzojnë para në mënyrë anonime.

Monedhat janë krijuar nga përdoruesit që i “minojnë” ato duke dhënë hua të energjisë informatike për të verifikuar transaksionet e përdoruesve të tjerë të cilët përdorin teknologjinë e blockchain. Ata marrin Bitcoins në këmbim.

Monedhat gjithashtu mund të blihen dhe shiten në shkëmbime me dollarë amerikanë dhe monedha të tjera si paratë fizike që ne përdorim çdo ditë në llogaritë tona bankare.

Disa biznese e marrin Bitcoin si pagesë dhe një numër institucionesh financiare e lejojnë atë në portofolet e klientëve të tyre, por pranimi i përgjithshëm i rrjedhës kryesore është ende i kufizuar.

Bitcoins janë në thelb “linja të kodit kompjuterik që nënshkruhen dixhitalisht” sa herë që udhëtojnë nga një pronar te tjetri.

Transaksionet mund të bëhen në mënyrë anonime dhe tokenët janë më të lehta për “t’u lëvizur përtej kufijve”, duke e bërë monedhën të popullarizuar tek entuziastët e teknologjisë, spekulatorët – dhe nganjëherë kriminelët.

Bitcoin-ët duhet të ruhen në një portofol dixhital, ose në internet përmes një shkëmbimi si Coinbase, ose jashtë linje në një hard-drive duke përdorur softuer të specializuar.

Sipas kripto-këmbimores Coinbase, ka rreth 18.7 milionë Bitcoin-ë në qarkullim dhe vetëm 21 milionë do të ekzistojnë ndonjëherë.

Arsyeja për këtë është e paqartë, dhe se ku janë të gjitha Bitcoin-ët është supozim.

Si u krijua Bitcoin?

Kjo gjithashtu mbetet një mister.

Bitcoin u lansua në vitin 2009 nga një person ose grup njerëzish që operojnë nën emrin Satoshi Nakamoto.

Bitcoin u miratua më pas nga një tufë e vogël entuziastësh.

Nakamoto lëshoi “hartën” pasi Bitcoin filloi të tërheqë vëmendjen e përhapur. Por ithtarët thonë se kjo nuk ka rëndësi: Monedha i bindet logjikës së vet të brendshme.

Kush po përdor Bitcoin?

Çdokush mund të përdorë, blejë dhe shesë Bitcoin përmes platformave dhe aplikacioneve të shkëmbimit të kriptovalutave.

Por nëse nuk keni dhjetëra mijëra euro vetëm tani, nuk ka gjasa të keni mundësi të blini edhe një token Bitcoin.

Megjithatë mund të blini një aksion, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Emërtimet e vogla të Bitcoin-ëve ekzistojnë të quajtura Satoshi sipas themeluesit të kriptos. Një Satoshi vlen 0.00000001 Bitcoin.

Kompania e pagesave dixhitale Square dhe drejtori ekzekutiv i saj Jack Dorsey – i cili është gjithashtu CEO i Twitter – kanë qenë mbështetës të mëdhenj të Bitcoin.

Overstock.com gjithashtu pranon Bitcoin dhe në shkurt, BNY Mellon, banka më e vjetër në SHBA, tha se do të përfshinte monedha dixhitale në shërbimet që u ofron klientëve.

Mastercard gjithashtu tha se do të fillojë të mbështesë “monedhat e zgjedhura kripto” në rrjetin e saj.

Bitcoin është bërë mjaft e popullarizuar aq sa, më shumë se 300,000 transaksione ndodhin zakonisht në një ditë mesatare, sipas faqes Blockchain.info.

Gjithsesi, popullariteti i tij është akoma i ulët, krahasuar me kartelat e kreditit.

Pse nuk përdoret më gjerësisht?

Duke qenë se është e decentralizuar dhe e parregulluar, ka pasur një shkallë skepticizmi rreth Bitcoin.

Ndjekja e çmimit të Bitcoin është padyshim më e lehtë sesa të përpiqesh të kuptosh vlerën e saj, prandaj kaq shumë institucione, ekspertë dhe tregtarë janë të dyshimtë për kriptot në përgjithësi.

Monedhat dixhitale u panë si zëvendësime të parave të letrës, por kjo nuk ka ndodhur deri më tani, përcjell Telegrafi.

Ndërsa disa banka dhe kompani të shërbimeve financiare po marrin pjesë në “këtë lojë”, të tjerët po qëndrojnë larg.

Tregu i kriptomovalutave ka qenë gjithashtu i ndjeshëm ndaj paqëndrueshmërisë ekstreme, me figura si Elon Musk që përdor Twitter për të ndikuar në vlerën e kriptos.

Musk njoftoi në shkurt se kompania e tij e makinave elektrike Tesla kishte investuar 1.5 miliard dollarë (1.2 miliard euro) në Bitcoin.

Në mars, Tesla filloi të pranonte Bitcoin si pagesë.

Këto veprime kontribuuan në mbingarkesën e çmimit të Bitcoin dhe Musk gjithashtu promovoi monedhën dixhitale Dogecoin, e cila gjithashtu ishte me vlerë të lartë.

Sidoqoftë, Musk e ktheu kursin në vetëm një kohë të shkurtër, duke thënë së fundmi se Tesla do të ndalonte të pranonte Bitcoin për shkak të dëmtimit të mundshëm mjedisor që mund të rezultojë nga “miniera” e Bitcoin.

Njoftimi ndikoi te Bitcoin duke rënë nën 50,000 dollarë (42,000 euro) dhe vendosi tonin për tërheqjen e madhe kohët e fundit në shumicën e kriptovalutave.

Një numër i tifozëve të Bitcoin u mbështetën në arsyetimin e Musk.

Por miliarderi tjetër Mark Cuban tha se nxjerrja e arit është shumë më e dëmshme për mjedisin sesa miniera e Bitcoin.

A është Bitcoin i dëmshëm për mjedisin?

Një studim i vitit 2019 nga Universiteti Teknik i Mynihut dhe Instituti i Teknologjisë i Masaçusetsit zbuloi se rrjeti Bitcoin gjeneron një sasi CO2 të ngjashme me një qytet të madh perëndimor ose një vend të tërë në zhvillim si Sri Lanka.

Por një studim i Universitetit të Kembrixhit vitin e kaluar vlerësoi se mesatarisht, 39 për qind e minierave kripto ishte mundësuar nga energjia e rinovueshme, kryesisht energjia hidroelektrike.

Procesi thuhet se kërkon sasi të mëdha energjie për të furnizuar superkompjuterët e nevojshëm, gjë që e bën krijimin e tokenëve të rinj një investim të rëndësishëm për sa i përket kohës dhe parave.

Si i tillë, përqendrimi i “minierave” ndryshon në të gjithë globin në varësi të qasjes në energji elektrike të lirë.

Në Kinë, ku tani kryhet shumica e “minimit” të Bitcoin, “minatorët” shpesh mbështeten në energjinë elektrike të prodhuar nga termocentralet me qymyr.

Si i tillë, janë ngritur pyetje në lidhje me qëndrueshmërinë afatgjatë të monedhës, veçanërisht pasi vendet në të gjithë botën po lëvizin për të frenuar emetimet e tyre të serrave. /Telegrafi/