LAJMI I FUNDIT:

Një raport nga pesë agjenci të inteligjencës perëndimore zbulon gënjeshtrat e Kinës në lidhje me coronavirusin

Një raport nga pesë agjenci të inteligjencës perëndimore zbulon gënjeshtrat e Kinës në lidhje me coronavirusin

Aleanca “Five Eyes” e përbërë nga Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Kanada, Zelanda e Re dhe Australia tha që Pekini mbante informacionet dhe nuk pranoi të ndihmojë vendet e tjera për të përgatitur një vaksinë.

Reklama

Kina shtypi qëllimisht ose shkatërroi prova të shpërthimit të coronavirusit në një “sulm ndaj transparencës ndërkombëtare” që kushtoi dhjetëra mijëra jetë, sipas një dosjeje të lëshuar nga qeveritë perëndimore për përhapjen e COVID-19, transmeton Telegrafi.

Dokumenti hetimor 15-faqesh, i marrë nga gazeta australiane ‘The Saturday Telegraph’ dhe e riprodhuar nga ‘The British Daily Mail’, detajoi neglizhencën kineze.

Ai pretendon se përballë “rrezikut nga vendet e tjera” qeveria kineze mbuloi lajmin për virusin duke heshtur ose “zhdukur” mjekët që flisnin për rrezikun nga COVID-19, duke shkatërruar provat e virusit në laborator dhe duke refuzuar të sigurojë mostra të gjalla për shkencëtarët ndërkombëtarë që punonin në një vaksinë.

Raporti i përket aleancës së inteligjencës ‘Five Eyes’, aleancë e përbërë nga Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Kanada, Zelanda e Re dhe Australia.

Temat e tij kryesore përfshijnë “mohimi vdekjeprurës i transmetimit midis qenieve njerëzore”, heshtja ose “zhdukja” e mjekëve dhe shkencëtarëve që folën për coronavirusin, shkatërrimi i provave të virusit nga laboratorët e studimeve gjenomike dhe “pastrimi i tregut ku shiteshin kafshët e egra”, së bashku me refuzimin për të ofruar mostra të gjalla të virusit për shkencëtarët ndërkombëtarë që punojnë për zhvillimin e një vaksine. Për më tepër, ajo pretendon se informacioni mbi transportuesit asimptomatikë të sëmundjes u mbajt “i qetë” nga shteti kinez.

Dosja ‘Five Eyes’ përshkruan një imazh alarmues të fuqive gjithnjë e më autoritare të përdorura nga Pekini për të fshehur sëmundjen e tij nga e gjithë bota.

Një nga aspektet më kritike të raportit është mungesa e transparencës së Kinës se si përhapet sëmundja. Procesverbali nënvizon se Pekini e kishte mohuar “transmetimit e virusit nga njeriu te njeriu” në fazat e hershme të shpërthimit në Wuhan. Në fakt, zbulohet se Kina kishte “prova të transmetimit nga njeriu në njeri që nga fillimi i dhjetorit”, por vazhdoi të mohojë se mund të përhapet në këtë mënyrë deri në 20 janar.

OBSH i pranoi këto pretendime nga Pekini pa diskutim dhe madje edhe kur Tajvani dhe Hong Kongu shprehën shqetësimin, sipas raportit.

Raporti gjithashtu pretendon se ka gjetur prova se virusi kishte origjinën në Institutin e Virologjisë Wuhan, afër tregut të lagësht nga i cili Kina thotë se vjen virusi.

Si pjesë e një “shtypjeje së informacionit”, Kina urdhëroi që mostrat e virusit të shkatërroheshin në laborator ndërsa tregu i kafshëve u pastrua.

Raporti gjithashtu zbulon se Kina filloi të censurojë lajmet për virusin në internet që nga 31 dhjetori, duke hequr terma të tillë si ‘variacioni SARS,’ tregu i detit Wuhan ‘dhe’ Pneumonia e panjohur Wuhan’. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Turqia
Raportohet për “disa të vdekur” pas të shtënave në dy vende nga i njëjti i dyshuar në Roterdam

Raportohet për “disa të vdekur” pas të shtënave në dy vende nga i njëjti i dyshuar në Roterdam

Evropa
Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Evropa
Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Evropa
Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Serbia
Avokati Stojkoviq: Radoiçiq është pjesë e BIA-s, Vuçiqi me anë të propagandës ruse po krijon frikë dhe panik te serbët e Kosovës

Avokati Stojkoviq: Radoiçiq është pjesë e BIA-s, Vuçiqi me anë të propagandës ruse po krijon frikë dhe panik te serbët e Kosovës

Serbia
Kalo në kategori