LAJMI I FUNDIT:

Një plazh në Shqipëri ka zyrtarisht “ujin më të kaltër në botë”

Një plazh në Shqipëri ka zyrtarisht “ujin më të kaltër në botë”

Një plazh në Shqipëri ka zyrtarisht “ujin më të kaltër në botë”, sipas një studimi të ri.

Kështu shkruan mediumi i famshëm britanik Express.co.uk, sipas të cilit, një plazh i bukur evropian, për të cilin shumica e njerëzve me siguri nuk kanë dëgjuar, është emëruar zyrtarisht se ka ujin më të kaltër në botë, përcjell Telegrafi.


Plazhi i Pasqyrave ndodhet në bregdetin jugor të Shqipërisë pranë Sarandës dhe është përgjatë bregut nga një numër plazhesh dhe nuk është shumë i popullarizuar.

Sipas mediumit në fjalë, ai kryesoi një renditje nga kompania e dhënies me qira të vilave CV Villas e cila analizoi ngjyrën e plazheve më të mira në botë kundrejt nuancës më të kaltër të blusë (YInMn Blue).

Plazhi me guralecë quhet edhe Plazhi i Pasqyrave për shkak të mënyrës se si dielli reflekton në ujin e pastër si një pasqyrë, duke i dhënë një efekt magjik.

Dhe vizitorët e kanë cilësuar si një nga më të mirat në Shqipëri me ujëra të pastër noti.

Shumë vunë re se është “paqësore” dhe dukshëm më pak e mbushur me njerëz se të tjerët. Ajo është e izoluar nga shkëmbinjtë dhe gjelbërimi.

Siç vë në pah mediumi britanik, atje mund të arrihet me makinë në një rrugë me zhavorr.

Ekziston edhe transporti publik me autobusë nga Butrinti dhe Saranda që të dy zgjasin më pak se gjysmë ore dhe janë relativisht të lirë.

Në zonën përreth plazhit ka një restorant dhe një bar dhe ka një sërë hapësirash pushimi.

Gjithashtu në listën e CV Villas të plazheve me ujin më të kaltër janë Paralia Mpouka në Greqi, Plage de la Vernette në Francë dhe plazhi Kamputas në Turqi.

Kështu, Evropa dominoi listën me pesë plazhe greke, një francez, një spanjoll, një portugez, një turk dhe një shqiptar në dhjetëshen e parë.

Ndërsa në top 30 plazhet me ujin më të kaltër dhe jashtë Evropës janë Cannon Beach në SHBA, Matira Beach në Polinezinë Franceze dhe Playa El Doradillo në Argjentinë. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Vuçiq e quan “hipokrit” reagimin e ndërkombëtarëve për ndalimin e qytetarëve të Kosovës

Vuçiq e quan “hipokrit” reagimin e ndërkombëtarëve për ndalimin e qytetarëve të Kosovës

Lajme
Britania e Madhe reagon për protestën para Bashkisë së Tiranës: Molotovi nuk ka vend në demokraci

Britania e Madhe reagon për protestën para Bashkisë së Tiranës: Molotovi nuk ka vend në demokraci

Lajme
11-vjet nga marrëveshja e nënshkruar nga Thaçi dhe Daçiq, deklarohet Stano: Themelimi i Asociacionit, ndër çështjet më urgjente

11-vjet nga marrëveshja e nënshkruar nga Thaçi dhe Daçiq, deklarohet Stano: Themelimi i Asociacionit, ndër çështjet më urgjente

Lajme
​Kurti ironizon me ushtrimet e ushtrisë serbe: Paraqesin ndotje të ajrit e tokës

​Kurti ironizon me ushtrimet e ushtrisë serbe: Paraqesin ndotje të ajrit e tokës

Siguri
SHBA-ja synon ta

SHBA-ja synon ta "fortifikojë" Ballkanin Perëndimor

Lajme
Haradinaj kritikon ashpër Kurtin: Autostrada e Dukagjinit do të ndërtohet herëdokur

Haradinaj kritikon ashpër Kurtin: Autostrada e Dukagjinit do të ndërtohet herëdokur

Politikë
Kalo në kategori