LAJMI I FUNDIT:

Nikollovski merr pjesë në panairin e ushqimit “Java e Gjelbër”

Nikollovski merr pjesë në panairin e ushqimit “Java e Gjelbër”

Në kuadër të panairit të bujqësisë dhe ushqimit “Java e Gjelbër”, e mbajtur në Berlin, Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ujërave, Ljupço Nikollovski mori pjesë në Forumin Global për Ushqim dhe Bujqësi, njofton Telegrafi Maqedoni.

Për këtë vit tema e forumit është “Bujqësia po digjitalizohet – Zgjidhje të mençura për bujqësinë e ardhshme”. Në takimin e sotëm me këtë temë, kancelarja gjermane Angela Merkel ou drejtua ministrave ndërkombëtarë nga fusha e bujqësisë dhe ushqimit.

Merkel foli me ministrat e 70 vendeve anembanë botës për rëndësinë e digjitalizimit për të ardhmen e bujqësisë.

Merkel theksoi se bujqësia ka traditë të gjatë dhe ka vend shumë të rëndësishëm në ekonomitë e të gjitha vendeve. Të gjithë fermerët përballen me probleme të përbashkëta si ndryshimi i klimës, tregtia dhe transportimi i produkteve bujqësore, por me ndihmën e digjitalizimit, lehtësohet puna e tyre dhe lehtësohet qasja në informata më të sakta.

Sipas vlerësimeve nga Kombet e Bashkuara deri në vitin 2050, 70% më shumë ushqime duhet të prodhohen për nevojat e botës./Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
“Mesazhi ishte i qartë, lufta është afër”, ekspertët komentojnë samitin 'Ukraina – Evropa Juglindore': Nuk u mbajt rastësisht në Tiranë

“Mesazhi ishte i qartë, lufta është afër”, ekspertët komentojnë samitin 'Ukraina – Evropa Juglindore': Nuk u mbajt rastësisht në Tiranë

Siguri
Kush e ruajti Zelenskyn në Tiranë? Nga snajperët te agjentët e RENEA-s

Kush e ruajti Zelenskyn në Tiranë? Nga snajperët te agjentët e RENEA-s

Lajme
“Është goditur se është ulë pa i thënë ulu”, ish-hetuesi i Policisë komenton videon ku Radoiçiqi grushton një person

“Është goditur se është ulë pa i thënë ulu”, ish-hetuesi i Policisë komenton videon ku Radoiçiqi grushton një person

Siguri
Rasti “Veteranët”, dëshmitari thotë se bukëpjekësit pranë shtabeve të UÇK-së janë konsideruar si veteranë luftëtarë

Rasti “Veteranët”, dëshmitari thotë se bukëpjekësit pranë shtabeve të UÇK-së janë konsideruar si veteranë luftëtarë

Drejtësi
Çka deklaroi para gjykatës gruaja që e goditi për vdekje 26-vjeçarin në Prishtinë

Çka deklaroi para gjykatës gruaja që e goditi për vdekje 26-vjeçarin në Prishtinë

Drejtësi
Projektligji për shëndetin riprodhues, Reshitaj: Mund të ketë martesa mes vëllait e motrës

Projektligji për shëndetin riprodhues, Reshitaj: Mund të ketë martesa mes vëllait e motrës

Sociale
Kalo në kategori