LAJMI I FUNDIT:

Ngrënia e këtij ushqimi për mëngjes mund të ndihmojë në kthimin e humbjes së muskujve me kalimin e moshës

Ngrënia e këtij ushqimi për mëngjes mund të ndihmojë në kthimin e humbjes së muskujve me kalimin e moshës

Asgjë nuk e mposht një mëngjes të përzemërt të mbushur me ushqime të shijshme si vezët dhe avokadot.

Reklama

Së bashku me shijen e shkëlqyeshme, hulumtimet e reja pohojnë se fillimi i ditës sonë me lëndë ushqyese të pasura me proteina si këto do të na ndihmojë shumë për të mbajtur muskujt tanë të fortë ndërsa plakemi.

Një studim i fundit i botuar në Cell Reports shikoi efektet e ngrënies së vakteve të pasura me proteina për mëngjes dhe jo më vonë gjatë ditës. Studiuesit zbuluan se gratë e moshuara që hanin më shumë proteina në mëngjes përjetuan një rritje të masës muskulore dhe forcë më të mirë të kapjes me kalimin e kohës.

Autorët e studimit kishin rezultate të ngjashme me minjtë të cilët ishin ushqyer me një proteinë prej 8.5 për qind për dy javë: Ata treguan një rritje prej 17 për qind në rritjen e muskujve në krahasim me ata që ushqeheshin me një darkë me proteina – 11.5 për qind.

Studiuesit pohojnë se këto rezultate janë një pikënisje premtuese për të kuptuar sesi koha e vakteve ndikon në aftësinë e trupit tonë për të prishur proteina dhe për të promovuar shëndetin e muskujve. Ndërkohë, ata na inkurajojnë të gjithëve të mendojmë dy herë kur hamë më shumë proteina në ditët tona.

“Gjetjet tona mbështesin fuqimisht ndryshimin e kësaj norme dhe konsumimin e më shumë proteinave në mëngjes”, tha autori kryesor i studimit Shigenobu Shibata në një deklaratë.

Duke marrë parasysh që ne duhet të synojmë të hamë rreth 80 deri në 90 gram proteina çdo ditë për të parandaluar humbjen e muskujve, studiuesit sugjerojnë që ta konsumojmë pjesën më të madhe gjatë vaktit tonë të parë. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Një shenjë para se të flini mund të zbulojë problemet e zemrës!

Një shenjë para se të flini mund të zbulojë problemet e zemrës!

Shëndetësi
Kur cistet e mëlçisë janë të rrezikshme dhe a mund të kthehen në malinje

Kur cistet e mëlçisë janë të rrezikshme dhe a mund të kthehen në malinje

Shëndetësi
Katër shenja paralajmëruese të arrestit kardiak që mund të ndodhin 24 orë më herët

Katër shenja paralajmëruese të arrestit kardiak që mund të ndodhin 24 orë më herët

Shëndetësi
Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse pini çaj çdo ditë

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse pini çaj çdo ditë

Të njohim produktet
Shkencëtarët publikuan një listë të detajuar të ushqimeve që parandalojnë kancerin

Shkencëtarët publikuan një listë të detajuar të ushqimeve që parandalojnë kancerin

Nutricion
Çrregullimet e ankthit

Çrregullimet e ankthit

Shëndetësi
Kalo në kategori