LAJMI I FUNDIT:

Nëse partneri juaj fle në këtë pozicion, me siguri ju tradhton: Shikoni mirë dhe zbuloni në kohë tradhtarin!

Nëse partneri juaj fle në këtë pozicion, me siguri ju tradhton: Shikoni mirë dhe zbuloni në kohë tradhtarin!

Një gjë e vogël mund të thotë kaq shumë

Hulumtimet kanë treguar se pozicioni zbulon cilësi dhe qëndrueshmëri në marrëdhëniet tuaja. Domethënë nëse e keni ndryshuar së fundmi këtë zakon, mund të tregojë probleme në marrëdhënien intime.

Rreth 34 për qind e çifteve thonë se flenë secili në anën e vet të shtratit dhe ia kthejnë shpinën njëri-tjetrit, transmeton Telegrafi.

Ekspertët thonë se kjo mund të lidhet edhe me ndjenjën e sigurisë në një marrëdhënie, kjo është arsyeja pse nuk ka nevojë të angazhoheni shumë në lidhje.

Ky është një shpjegim i pranueshëm në shumicën e rasteve, por nëse ndonjëherë keni fjetur fort të shtrënguar për njëri-tjetrin dhe jeni ndarë papritur në shtrat, kjo duhet të jetë një shenjë alarmi.

Pra, ekspertët thonë se është një nga pozicionet më të njohura të gjumit kur njëri prej partnerëve nuk është besnik.

Kjo shpjegohet me ndjenjën nënndërgjegjeshëm se ai nuk dëshiron të afrohet shumë me partnerin tjetër për të mos njohur shenjat e mashtrimit, për shembull të nuhasë parfumin e dikujt tjetër, të shohë një pickim në qafë dhe të ngjashme. Me pak fjalë: kushtojini vëmendje shenjave të tjera të tradhtisë, për shembull daljen nga dhoma për të folur në celular, sms në moshën “të shurdhër”, dush menjëherë pas mbërritjes në shtëpi dhe të ngjashme.

Puthitje në shpinë – e ndarë nga një dozë intimiteti

– Partnerët flenë me kurriz të kthyer, por kurrizin e kanë ngjitur. Këta partnerë mund të thuhet se ndihen të sigurt në një marrëdhënie dhe nuk ndjejnë nevojën për të treguar dashuri. Megjithatë, ata qëndrojnë pranë njëri-tjetrit, dhe shpeshherë gërshetojnë këmbët, gjë që të jep një ndjenjë lidhjeje dhe sigurie.

Kjo mënyrë gjumi ka të bëjë ndoshta me partnerët që janë personalitete të forta dhe kanë interesa që nuk i ndajnë, por nuk e kanë problem të mbështesin njëri-tjetrin. Rreth 22% e çifteve e marrin atë pozicion gjatë natës.

Pozicioni i lugës ndërsa dashuria është ende e freskët

Njëri partner është i shtrirë në anën e tij dhe tjetri është i kapur pas shpinës. Poza është më e zakonshme tek çiftet e freskëta, madje 48 për qind e tyre flenë në atë pozicion gjatë natës dhe shpesh bëjnë dashuri në atë pozicion.

Është interesante se kur çifti largohet, nuk është më poza më komode, ndaj vetëm 16% e çifteve e zgjedhin atë. Të tjerë thonë se kanë probleme me gjumin në atë pozicion.

‘Derr’ i pafytyrë – si të thuhet ndryshe?

Është një pozë në të cilën njëri partner shtrihet në të gjithë shtratin, ndërsa partneri tjetër duhet të shtrydhet në atë pak hapësirë që ka mbetur. Shumica e shtretërve thuhet se zënë më shpesh meshkujt, megjithëse mund të jenë edhe femra, dhe këtë pozë më së shpeshti e zgjedhin rreth 14% e çifteve.

Është e vështirë të thuash se cilat janë shkaqet e ndarjes së padrejtë të hapësirës në shtrat, përveç se djemtë ndoshta po shohin se si të jenë rehat me ta dhe nuk mendojnë për gruan.

Nuhatja – një shenjë e intimitetit të thellë

Është një pozicion në të cilin partneri fle mbi shpatullën e burrit dhe ai ndjen erën e flokëve të saj. Rreth tetë për qind e çifteve zgjedhin këtë pozë dhe të gjithë janë dakord se mund të jetë e pakëndshme dhe e mundimshme. Përveçse shkakton mpirje të dorës së burrit, gruaja është gjithashtu në një pozicion të panatyrshëm, gjë që mund ta bëjë atë të pakëndshme.

Kjo është arsyeja pse kjo është një pozë në të cilën partnerët zakonisht kalojnë një kohë të shkurtër duke folur, para se të bien në gjumë.

E ndërthurur me çifte të reja

Të dashuruarit e rinj shpesh flenë në poza që i lejojnë ata të ndërthurin plotësisht trupat e tyre. Duke qenë se shpesh është një pozicion shumë i vështirë dhe i lodhshëm, nuk është për t’u habitur që vetëm gjashtë për qind e çifteve në marrëdhënie afatgjata e zgjedhin atë.

Të tjerë thonë se njerëz të tillë të ngatërruar nuk mund të flenë fare dhe problem i veçantë është se ata patjetër do ta zgjojnë partnerin nëse duhet të ngrihen në tualet, ose sepse nuk mund të flenë, shkruan Daily Mail. /Telegrafi/


Në trend Stil

Më shumë
Në këtë qytet të gjithë banorët jetojnë në vetëm një pallat me 196 banesa

Në këtë qytet të gjithë banorët jetojnë në vetëm një pallat me 196 banesa

Stil
Si ta vononi ejakulimin dhe të keni seks të mahnitshëm

Si ta vononi ejakulimin dhe të keni seks të mahnitshëm

Intimitet dhe Pasion
Do të habiteni shumë kur të mësoni se çfarë vërtet do të thotë kur ju kruhet shuplaka e majtë apo e djathtë

Do të habiteni shumë kur të mësoni se çfarë vërtet do të thotë kur ju kruhet shuplaka e majtë apo e djathtë

Lifestyle
Gjëegjëza të vështira të cilat vetëm mendjet më të ndritura mund t’i zgjidhin

Gjëegjëza të vështira të cilat vetëm mendjet më të ndritura mund t’i zgjidhin

Lifestyle
Kjo është mënyra më e mirë për të masazhuar skalpin për flokë të shëndoshë, eksperti jep paralajmërimin për furçat virale

Kjo është mënyra më e mirë për të masazhuar skalpin për flokë të shëndoshë, eksperti jep paralajmërimin për furçat virale

Stil
Danubi, lumi më spektakular në Evropë (Video)

Danubi, lumi më spektakular në Evropë (Video)

Çfarë të vizitosh
Kalo në kategori