Djersitja e tepërt, për të cilën jemi më të prirë në verë, prek të gjithë trupin, duke përfshirë edhe organet gjenitale

Reklama

Grumbullimi i djersitjes në zonën intime mund të çojë në infeksione, posaçërisht të infeksioneve kërpudhore, kurse simptomat janë kruajtja, dhembja, therjet, sekretimi i tepërt dhe shpesh edhe një aromë e fortë e pakëndshme.

Dr. Bina Mehta thotë se infeksionet kërpudhore, siç është candida, më së shpeshti zhvillohen në kushtet e motit më të ngrohtë dhe më të lagësht. Pikërisht kjo është periudha e muajve të verës. Në kushte të këtilla të ngrohta këto infeksione janë shumë më të shpeshta se zakonisht, sepse vagjina është pjesë rreth së cilës jeni më shumë të ekspozuara.

Reklama

Është e nevojshme t’i ofroni vagjinës kurim adekuat. Pra, këto janë disa prej këshillave se si ta freskoni dhe ta mbroni nga infeksionet potenciale, transmeton Telegrafi.

Reklama

1. Zgjidhni të brendshme të mira

Për të shmangur disa nga infeksionet gjatë verës, këshillohet të vishni rroba që “marrin frymë”, si për shembull të brendshme pambuku. Gjithashtu, një nga këshillat është të hiqni rrobat e banjës sa herë që dilni nga uji dhe t’i zëvendësoni me tjera të pastra. Në këtë mënyrë, lagështia nuk do të mblidhet rreth zonës intime, e cila është e përshtatshme për rritjen e baktereve.

2. Lani vetëm me ujë

Reklama

Ekspertët paralajmërojnë se preparatet e ndryshme, veçanërisht banjat dhe shampo, mund të prishin vlerën e pH të vaginës, ndaj këshillojnë ta lani atë vetëm me ujë të pastër dhe sapun të butë ose për fëmijë.

3. Reduktoni djersitjen

Mundohuni të shmangni pjesën më të nxehtë të ditës midis orës 12:00 dhe 15:00. Nëse jeni tashmë jashtë, përpiquni të kaloni kohë në hije. Në këtë mënyrë do të djersiteni më pak.

Reklama

4. Hekurosni rrobat tuaja rregullisht

Pas larjes së të brendshmeve, një hekur i nxehtë është një kurë për bakteret, të cilat mbeten aty dhe nuk mund të hiqen plotësisht duke u larë në temperatura të ulëta.

Reklama

5. Fshijeni siç duhet

Sa prej jush dinë të fshijnë siç duhet zonën intime pas përdorimit të tualetit? Fshirja nga përpara në mbrapa parandalon që bakteret nga rektumi të përfundojnë në vagjinë. Mbajeni këtë në mendje!

6. Flini lakuriq

Lëreni vagjinën tuaj të “marrë frymë” gjatë natës. Kështu që shmangni veshjen e të brendshmeve të ngushta dhe zgjidhni fillimisht pizhame më të gjera që do të lejojnë ajrin të qarkullojë lirshëm, ose flini plotësisht lakuriq. Gjithashtu, do të djersiteni më pak.

7. Pastrohuni pas stërvitjes

Reklama

Për të shmangur acarimet pas stërvitjes, si dhe rritjen shtesë të baktereve dhe kërpudhave atje poshtë, bëni gjithmonë dush pas stërvitjes dhe vishni rroba të pastra, duke përfshirë të brendshmet.

Reklama

8. Kini kujdes kur rruheni

Rruajtja pak minuta para se të shkoni në plazh apo pishinë mund të krijojë një problem të tillë. Poret janë akoma të hapura dhe më të ndjeshme ndaj infeksioneve. Kjo është arsyeja pse rekomandohet të rruheni një ditë më parë.

9. Bëni dush para dhe pas çdo marrëdhënieje

Mos harroni të bëni dush, ose të paktën të “lani” zonën intime pas, por edhe para çdo marrëdhënieje intime. Në këtë mënyrë, ju do të mbroni veten dhe partnerin tuaj nga transmetimi dhe zhvillimi i baktereve dhe kërpudhave. Ky rregull vlen edhe për meshkujt.

Reklama

10. Përdorni preparate adekuate

Reklama

Larja në një banjë që është e destinuar për trupin, por është shumë “agresive” për zonën intime nuk është zgjidhja më e mirë. Në barnatore dhe barnatore mund të gjeni produkte speciale të destinuara për këtë pjesë të trupit, të cilat nuk e prishin vlerën natyrale të pH të vagjinës. /Telegrafi/