LAJMI I FUNDIT:

Në Madrid arrestohet burri në listën e 10 të arratisurve më të kërkuar të FBI-së

Në Madrid arrestohet burri në listën e 10 të arratisurve më të kërkuar të FBI-së

Policia spanjolle ka arrestuar një nga 10 të arratisurit më të kërkuar të FBI-së, i cili po qëndronte në një hotel në Madrid me një identitet të rremë.

Michael James Pratt, një shtetas i Zelandës së Re, u dënua me burgim të përjetshëm në SHBA për shfrytëzim seksual dhe sulm seksual dhe për prodhimin e imazheve të abuzimit seksual të fëmijëve, transmeton Telegrafi.


Policia pretendon se Pratt ishte përfshirë në prodhimin audiovizual të regjistrimeve, rekrutimin e vajzave të mitura dhe grave të reja përmes mashtrimit midis 2012 dhe 2019.

Ata besojnë se ai ka fituar më shumë se 17 milionë dollarë nga këto aktivitete. Autoritetet spanjolle theksuan se vetëm 57 kriminelë në listën e më të kërkuarve të FBI-së u arrestuan jashtë juridiksionit të byrosë, duke shtuar se kjo ishte hera e parë që ndodhte në Spanjë.

Burri i dyshuar postoi reklama në internet në SHBA dhe Kanada duke ofruar punë “modelimi”, por në fakt bëhej fjalë për filmimin e përmbajtjeve pornografike.

Ai pagoi gra të tjera që të vepronin si “karrem”, dhe t’i bindte viktimat se materiali i regjistruar nuk do të publikohej në internet, raporton The Guardian.

Viktimat ndonjëherë mbaheshin kundër vullnetit të tyre dhe detyroheshin të kryenin akte seksuale, për të cilat ato kishin refuzuar shprehimisht pëlqimin.

Pratt ishte në arrati që nga nëntori 2019, kur për të u lëshua një urdhër federal në Gjykatën e Qarkut të Kalifornisë.

Në shtator, FBI e vendosi atë në listën e të arratisurve më të kërkuar dhe ofroi një shpërblim deri në 100,000 dollarë për informacionin që çonte në arrestimin e tij, shkruan CBS. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
SHBA me mesazh të qartë për Izraelin, nëse Tel Avivi vendos për një “kundërofensivë” kundër Iranit

SHBA me mesazh të qartë për Izraelin, nëse Tel Avivi vendos për një “kundërofensivë” kundër Iranit

Botë
Zelenskyt i prezantohet droni kamikaz ukrainas, i cili tashmë ka arritur fitoret e para kundër Rusisë

Zelenskyt i prezantohet droni kamikaz ukrainas, i cili tashmë ka arritur fitoret e para kundër Rusisë

Botë
Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, gjithçka ndodhi deri më tani - detajet, pamjet dhe reagimet, minutë pas minute

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, gjithçka ndodhi deri më tani - detajet, pamjet dhe reagimet, minutë pas minute

Botë
Si do të përgjigjet Izraeli? Eksperti britanik tregon tri opsionet e (pa)mundshme

Si do të përgjigjet Izraeli? Eksperti britanik tregon tri opsionet e (pa)mundshme

Botë
Priten reshje të dendura shiu, bubullima, vetëtima dhe breshër – Emiratet e Bashkuara Arabe miratojnë mësimin në distancë për dy ditë

Priten reshje të dendura shiu, bubullima, vetëtima dhe breshër – Emiratet e Bashkuara Arabe miratojnë mësimin në distancë për dy ditë

Botë
Pas sulmeve

Pas sulmeve "plotësisht të suksesshme" ndaj Izraelit, komandanti i Gardës Revolucionare të Iranit merr një buqetë me lule

Botë
Kalo në kategori