LAJMI I FUNDIT:

Ndërpriten punimet në rrugën Deçan-Plavë

Ndërpriten punimet në rrugën Deçan-Plavë

Misioni i OSBE-së konfirmoi mbrëmë se punimet në ndërtimin e rrugës Deçan-Plavë janë ndërprerë, pas kërkesës së Manastirit të Deçanit dhe reagimeve të bashkësisë ndërkombëtare.

Në një komunikatë të lëshuar në mbrëmje, Misioni i OSBE-së tha se ka ndjekur me shqetësim atë që Misioni tha se dukej të ketë qenë ndërtimI ilegal i rrugës, që nga dita e djeshme, brenda Zonës Speciale të Mbrojtur (ZSM) të Manastirit të Deçanit.


“Ne e mirëpresim vendimin e marrë sot pasdite për t’i ndalur punimet në rrugë brenda Zonës. Monitorimi i Misionit të OSBE-së konfirmon se punimet në rrugë janë ndalur dhe makineria e rëndë është larguar nga Zona”, tha Misioni i OSBE-së në Kosovë në një deklaratë, njofton Kallxo.com.

Kisha serbe tenton t’i ndal punimet në rrugën Deçan – Plavë (Video)
Lexo po ashtu Kisha serbe tenton t’i ndal punimet në rrugën Deçan – Plavë (Video)

“Ne rikujtojmë se çdo punim brenda ZSM-së duhet të bëhet në marrëveshje me Këshillin Implementues dhe Monitorues. U bëjmë thirrje të gjithë faktorëve për të kërkuar një zgjidhje të pranueshme për të dyja palët në përputhje me ligjin e Kosovës dhe obligimet ndërkombëtare”, thuhet në deklaratën e Misionit.

Lekaj reagon lidhur me rrugën Deçan-Plavë, është duke u punuar brenda zonës së mbrojtur
Lexo po ashtu Lekaj reagon lidhur me rrugën Deçan-Plavë, është duke u punuar brenda zonës së mbrojtur

Vendimi për ndaljen e punimeve është përshëndetur edhe nga Manastiri i Deçanit.

“Duke iu falënderuar iniciativate (të bashkësisë) ndërkombëtare, qeveria e Kosovës ka ndalur punimet e paligjshme në rrugën brenda Zonës së Mbrojtur dhe makineria e rëndë është larguar. SHpresojmë që qeveria e Kosovës në të ardhmen do t’i repsektojë ligjet e veta dhe obligimet ndërkombëtare”, thuhet në një deklaratë të Mnastirit të Deçanit të lëshuar në Twitter.

Selmanaj i reagon Janjiçit: Zhvillimi i komunës është interes i Manastirit
Lexo po ashtu Selmanaj i reagon Janjiçit: Zhvillimi i komunës është interes i Manastirit

Gjatë ditës, komuna e Deçanit kishte reaguar ndaj një kërkese të Manastirit të Deçanit për ndërprerjen e punimeve.

Në trend Lajme

Më shumë
Policia kërkon ndihmë nga qytetarët për identifikimin e një personi - dyshohet për vjedhje

Policia kërkon ndihmë nga qytetarët për identifikimin e një personi - dyshohet për vjedhje

Kronika e Zezë
Tentim sulmi ndaj Granit Plavës, eksperti i sigurisë thotë se nuk beson që ka pasur organizim për vrasjen e tij

Tentim sulmi ndaj Granit Plavës, eksperti i sigurisë thotë se nuk beson që ka pasur organizim për vrasjen e tij

Mirjeta Hajzeraj
Sondazhi i Telegrafit, 49% e pjesëmarrësve thonë se do të udhëtojnë jashtë vendit pas 1 janarit

Sondazhi i Telegrafit, 49% e pjesëmarrësve thonë se do të udhëtojnë jashtë vendit pas 1 janarit

Lajme
14 automjete të përfshira në aksidentin në Fushë Kosovë, ka edhe të lënduar

14 automjete të përfshira në aksidentin në Fushë Kosovë, ka edhe të lënduar

Kronika e Zezë
Ekonomia në Shqipëri e varur nga ndërtimi, e para në rajon për këtë sektor, ndiqet në vend të dytë nga Kosova

Ekonomia në Shqipëri e varur nga ndërtimi, e para në rajon për këtë sektor, ndiqet në vend të dytë nga Kosova

Lajme
Zëdhënësi i AAK-së i reagon Bislimit për Elektroseverin: Jeni ardhë me rrena, keni me shku me rrena

Zëdhënësi i AAK-së i reagon Bislimit për Elektroseverin: Jeni ardhë me rrena, keni me shku me rrena

Lajme
Kalo në kategori