LAJMI I FUNDIT:

Nacionalizmi i kryetarit të Banja Lukës, e vendos mbishkrimin “Kosovë e Metohi” në një shkollë, reagon Surroi

Nacionalizmi i kryetarit të Banja Lukës, e vendos mbishkrimin “Kosovë e Metohi” në një shkollë, reagon Surroi

Kryetari i Komunës së Banja Lukës, Drashko Stanivukoviq, është ngjitur në skelë për ta emërtuar shkollën  fillore “Vuk Karaxhiq” në “Kosovë e Metohi”, përkundër kundërshtimit të drejtoreshës të shkollës.

Siç raporton “N1”, kryetari i Komunës ka debatuar me drejtoreshën e kësaj shkolle, e cila ka këmbëngulur se emri i shkollës në Ada nuk është “Kosovë e Metohi”, por “Vuk Karaxhiq”.

“Drejtoreshë, a është kjo Shqipëria apo Republika Srpska? Republika e Srpska. Atëherë do të shkruajë ‘Kosovë dhe Metohi’. Mjeshtër, ngjituni lart! Unë do të ngjitem në skelë, do të shkruajë [Kosovë dhe Metohi] dhe asnjë ministri dhe askush nuk mund ta heqë atë…”, ka thënë Stanivukoviq, transmeton Telegrafi.


Tatjana Vilendeçiq, drejtoresha e shkollës fillore “Vuk Karaxhiq”, duke reaguar ndaj fjalëve të Stanivukoviqit për Kosovën, tha se se pa Vuk Karaxhiq, nuk ka serb, alfabet cirilik dhe asgjë.

Ndërsa, Stanivukoviq i është përgjigjur se “pa Kosovën nuk ka asgjë”.

Ndaj kësaj ngjarjeje në Banja Lukë, ka reaguar publicisti Veton Surroi, duke thënë se ky rast “ndoshta metafora më e mirë e hipernacionalizmit të sotëm serb!”.

“Poshtë gjuha dhe letërsia, edhe gjuha dhe letërsia serbe!”, ka shkruar Surroi në një postim në platformë X. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Rrëzohet aktakuza kundër Trump, Grenell: Tani është radha e Hashim Thaçit

Rrëzohet aktakuza kundër Trump, Grenell: Tani është radha e Hashim Thaçit

Politikë
Gërmimet arkeologjike në Cernicë të Gjilanit, çojnë drejt zbulimeve të reja historike në Kosovë

Gërmimet arkeologjike në Cernicë të Gjilanit, çojnë drejt zbulimeve të reja historike në Kosovë

Lajme
Kufizimi i orarit të punës për shkak të temperaturave të larta, IKSHPK publikon listen e atyre që duhet punuar vetëm 4 orë

Kufizimi i orarit të punës për shkak të temperaturave të larta, IKSHPK publikon listen e atyre që duhet punuar vetëm 4 orë

Lajme
BE ndan 13 milionë euro për ushtrinë e Shqipërisë

BE ndan 13 milionë euro për ushtrinë e Shqipërisë

Lajme
Tajlanda zgjat programin e heqjes së vizave për 93 vende, ndër to edhe për Kosovën

Tajlanda zgjat programin e heqjes së vizave për 93 vende, ndër to edhe për Kosovën

Lajme
Zbulohet një altar i kohës romake në Drenicë, gërmimet arkeologjike vazhdojnë

Zbulohet një altar i kohës romake në Drenicë, gërmimet arkeologjike vazhdojnë

Lajme
Kalo në kategori