LAJMI I FUNDIT:

Murati njofton se janë ekzekutuar pagat e dhjetorit, këshillon qytetarët  të festohet me produkte vendore

Murati njofton se janë ekzekutuar pagat e dhjetorit, këshillon qytetarët  të festohet me produkte vendore
Foto: Arkiv

Ministri i Financave Hekuran Murati, ka njoftuar të gjithë shërbyesit e sektorit publik se janë ekzekutuar pagat e shërbyesve civil për muajin dhjetor.

“Sot kemi ekzekutuar edhe pagat e muajit dhjetor për sektorin publik, duke përmbyllur kështu vitin fiskal sa i përket shpenzimeve”, ka njoftuar Murati.

“Nëse llogarisim edhe shtesat që u ekzekutuan para dy ditësh, janë rreth 140 milionë euro pagesa të bëra në llogaritë e qytetarëve, vetëm këtë javë”, ka shtuar tutje ai.


Ekzekutohen shtesat prej 100 euro për fëmijët
Lexo po ashtu Ekzekutohen shtesat prej 100 euro për fëmijët

Megjithatë i pari i Financave ka këshilluar qytetarët që të shpenzojnë mjetet duke blerë produkte vendore.

“Do të ishte mirë që secili prej nesh të japim kontribut në forcimin e ekonomisë duke blerë sa më shumë prodhime vendore, sidomos në kohë festash si tani”.

Ai thotë se duke blerë produkte vendore rritet buxheti e rrjedhimisht edhe pagat.

Ekzekutohen shtesat prej 100 euro për pensionmarrësit
Lexo po ashtu Ekzekutohen shtesat prej 100 euro për pensionmarrësit

“Sa më shumë produkte vendore që blejmë, aq më shumë rritet punësimi e ekonomia. E kjo pastaj na mundëson që të rrisim buxhetin, e me më shumë buxhet rriten edhe pagat dhe mbështetja për të gjithë qytetarët”, ka shkruar tutje Murati./Telegrafi/