LAJMI I FUNDIT:

Mund të shkaktojë humbje të shikimit: Një simptomë e heshtur në sy tregon se keni shtypje të lartë të gjakut

Mund të shkaktojë humbje të shikimit: Një simptomë e heshtur në sy tregon se keni shtypje të lartë të gjakut
(Foto: Pexels)

Shtypja e lartë e gjakut, e njohur edhe si hipertensioni, prek shumë njerëz në botë, ndërsa vetëm në Mbretërinë e Bashkuar prek një në tre të rritur.

Reklama

Një simptomë relativisht e panjohur mund të nënkuptojë se ju e keni të rritur ndjeshëm presionin e gjakut, prandaj është e rëndësishme të reagoni në kohë.

Shoqata Amerikane e Zemrës thotë se nëse keni shikim të paqartë, sigurohuni që të kontrolloni për simptoma të tjera të presionit të lartë të gjakut.

Katër pijet që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës
Lexo po ashtu Katër pijet që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës

Nëse nuk trajtohet, mund të çojë në një rrezik në rritje, jo vetëm për sëmundje të zemrës, por edhe për goditje në tru. Pamja e paqartë mund të shkaktojë dëmtim të enëve të gjakut që furnizojnë retinën me oksigjen.

“Mungesa e fluksit të gjakut në retinë çon në shikim të paqartë ose humbje të plotë të shikimit. Njerëzit me diabet dhe presion të lartë të gjakut janë në rrezik edhe më të madh për zhvillimin e kësaj gjendjeje. Menaxhimi i presionit të gjakut është gjithashtu i vetmi trajtim për retinopatinë hipertensive”, thonë nga American Heart Association.

Personat me shtypje të lartë të gjakut duhet ta shmangin sheqerin
Lexo po ashtu Personat me shtypje të lartë të gjakut duhet ta shmangin sheqerin

Përveç kësaj, presioni i lartë i gjakut mund të shkaktojë grumbullimin e lëngjeve nën retinë, gjë që dëmton shikimin dhe mund të dëmtojë gjithashtu nervin optik.

Simptoma të tjera të presionit të lartë të gjakut që mund t’u kushtoni vëmendje janë gjakderdhja e shpeshtë nga hundët, dispnea, dhimbje gjoksi, dhimbje koke dhe marramendje. Nëse keni ndonjë nga këto simptoma, vizitoni mjekun juaj. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Pesë gjërat që mjekët nuk i bëjnë gjatë sezonit të të ftohtit dhe gripit

Pesë gjërat që mjekët nuk i bëjnë gjatë sezonit të të ftohtit dhe gripit

Shëndetësi
Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Ushqim i shëndetshëm
Cili ushqim e shkakton kancerin e cili jo: E vërteta prapa të gjitha miteve rreth ushqimeve

Cili ushqim e shkakton kancerin e cili jo: E vërteta prapa të gjitha miteve rreth ushqimeve

Nutricion
Shmangni këto vakte për të zvogëluar rrezikun e helmimit nga ushqimi

Shmangni këto vakte për të zvogëluar rrezikun e helmimit nga ushqimi

Shëndetësi
Çfarë janë fibrat dietike dhe përse janë të rëndësishme ato?

Çfarë janë fibrat dietike dhe përse janë të rëndësishme ato?

Ushqim i shëndetshëm
Zbulimi i hershëm shpëton jetë - muaji i ndërgjegjësimit për Kancerin e Gjirit

Zbulimi i hershëm shpëton jetë - muaji i ndërgjegjësimit për Kancerin e Gjirit

KosovaMed Healthcare
Kalo në kategori