LAJMI I FUNDIT:

Miftaraj: Vullnetin që e kishte në opozitë, LVV nuk po e ka në pushtet

Miftaraj: Vullnetin që e kishte në opozitë, LVV nuk po e ka në pushtet

Drejtori i Institutit të Kosovës për Drejtësi (IKD), Ehat Miftaraj ka komentuar punën që ka bërë Qeveria Kurti përgjatë 100 ditëshit, më konkretisht punën e Ministrisë së Drejtësisë.

Reklama

Miftaraj vlerëson se Lëvizja Vetëvendosje ka ndryshuar nga koha sa ishte në opozitë e tani në pushtet.

“Si Institut i Kosovës për Drejtësi kemi thënë vazhdimisht një ndër ligjet më të mira që ka Kosova, është Ligji për Parandalimin e Konfliktit të Interesit – gjatë ushtrimit të funksionit publik për këtë ligj mund të themi lirisht IKD së bashku me Lëvizjen Vetëvendosje kur kanë qenë opozitë kemi pasur kampanja të përbashkëta për ta parandaluar rastet, për të parandaluar praktikat kur zyrtarët e lartë publik në të njëjtën kohë ushtrojnë më shumë se dy, tri apo katër pozita por edhe në rastet kur zyrtarët publik dy e më shumë pozita drejtuese”, tha ai.

“Fatkeqësisht vullnetin që e ka pasur VV në opozitë nuk e ka gjatë kohës që është në pushtet për ta zbatuar këtë ligj, dhe mund të themi që në shumë raste ka rënë ndesh me këtë ligj ose e ka shkelur këtë ligj – rasti më konkret është padyshim propozimi dhe kalimi i kryetarit të Komisionit për Provim të Jurisprudencës zotëri Albert Zogaj”, u shpreh Miftaraj në RTV Dukagjini.

Gjatë kësaj interviste, drejtori i Institutit të Kosovës për Drejtësi ka folur edhe për çështjen e Vettingut, për Ligji për Parandalimin e Konfliktit të Interesit, më konkretisht për emërimin e Albert Zogajt si kryetar në Komisionin për dhënien e Provimit të Jurisprudencës.

Në trend Lajme

Më shumë
“Video të reja nga Kosova tronditin Serbinë...”: Si i raportuan mediat rajonale pamjet e fundit të publikuara nga Policia e Kosovës

“Video të reja nga Kosova tronditin Serbinë...”: Si i raportuan mediat rajonale pamjet e fundit të publikuara nga Policia e Kosovës

Lajme
Serbia “aktivizon” 48 baza ushtarake rreth kufirit me Kosovën, banorët e Karaçevës kërkojnë mbrojtje nga shteti

Serbia “aktivizon” 48 baza ushtarake rreth kufirit me Kosovën, banorët e Karaçevës kërkojnë mbrojtje nga shteti

Siguri
Policia e Kosovës publikon të gjitha pamjet me dron të lëvizjeve të grupit terrorist serb para sulmit në veri

Policia e Kosovës publikon të gjitha pamjet me dron të lëvizjeve të grupit terrorist serb para sulmit në veri

Lajme
Walker kërkon hetim serioz ndaj KFOR-it: Ka zëra që thonë se ata negociuan dhe lejuan që sulmuesit të largoheshin

Walker kërkon hetim serioz ndaj KFOR-it: Ka zëra që thonë se ata negociuan dhe lejuan që sulmuesit të largoheshin

Lajme
Sulmohet me gurë e mjete të rënda shtëpia e shqiptarit në Medvegjë, kërkohet ndihmë nga Shqipëria e OSBE

Sulmohet me gurë e mjete të rënda shtëpia e shqiptarit në Medvegjë, kërkohet ndihmë nga Shqipëria e OSBE

Lugina
Skenarët e rrezikshmëm të Serbisë dhe Rusisë, sipas ekspertit amerikan Daniel Serwer

Skenarët e rrezikshmëm të Serbisë dhe Rusisë, sipas ekspertit amerikan Daniel Serwer

Lajme
Kalo në kategori