LAJMI I FUNDIT:

Microsoft po shfaq një reklamë në The Washington Post për të thënë se nuk ka asgjë kundër sindikatave

Microsoft po shfaq një reklamë në The Washington Post për të thënë se nuk ka asgjë kundër sindikatave
Reklama

Microsoft ka bërë përpjekje për të inkurajuar rregullatorët që të miratojnë marrëveshjen e propozuar prej 64.4 miliardë eurove (68.7 miliardë dollarësh) për Activision Blizzard dhe në lëvizjen e saj të fundit, kompania po shfaq një reklamë në The Washington Post ku shprehet pranimi i sindikatës nga gjigandi i teknologjisë.

Reklama është bashkë-nënshkruar nga Communications Workers of America (CWA), e cila përfaqëson punëtorët në industri si komunikimi dhe media.


“Ndërsa hyjmë në një vit të ri, ne mbetemi të përkushtuar për të krijuar vendet më të mira të punës që mundemi për njerëzit që bëjnë jetesën në sektorin e teknologjisë”, thuhet në fillim të reklamës, raporton The Verge, transmeton Telegrafi.

Reklama dhe shkrimi që Microsoft e ka publikuar në The Washington Post

“Kur si punëtorët ashtu edhe menaxhimi i sjellin zërat e tyre në tryezën e bisedimeve, punonjësit, aksionerët dhe klientët përfitojnë njësoj”, vazhdon tutje reklama.

Microsoft gjithashtu pranoi sindikata e re ZeniMax Media, të cilën e njohu zyrtarisht këtë javë, si dhe marrëveshjen e neutralitetit të punës që arriti me CWA në qershor.

“Gjatë vitit 2023, ne shpresojmë të sjellim të njëjtën marrëveshje dhe parime në Activision Blizzard, të cilat Microsoft ka propozuar të kërkojë”, shkruan Microsoft në reklamë.

Reklama po shfaqet rreth një muaj pasi Komisioni Federal i Tregtisë (FTC) ngriti një paditi duke tentuar të bllokojë blerjen e Microsoft Activision Blizzard. Në përgjigjen e tyre ndaj padisë, Microsoft argumentoi se struktura e FTC-së shkelte Kushtetutën e SHBA-së, por u tërhoq nga pretendimi mjaft i madh këtë javë.

Microsoft në thelb kërkoi falje për këtë edhe në reklamën e saj në gazetë, duke njohur “shpirtin” që e çoi Kongresin të themelonte agjencinë. /Telegrafi/