LAJMI I FUNDIT:

Microsoft Edge po punon në një veçori që do të përmirësojë cilësinë e videove që luhen në ueb

Microsoft Edge po punon në një veçori që do të përmirësojë cilësinë e videove që luhen në ueb

Microsoft Edge thuhet se po punon për një veçori të re që do të përmirësojë cilësinë e videove të luajtura në ueb.

Reklama

Veçoria jo vetëm që do të përmirësojë videot me rezolucion të ulët, por gjithashtu do të heqë defekte duke përdorur GPU-të Nvidia-s, transmeton Telegrafi.

Firma tashmë ka filluar testimin e veçorive të reja për përdoruesit e Windows në kanalin e testimit të shfletuesit dhe rreth 50 për qind e përdoruesve duhet të kenë akses në aftësitë e reja.

Ky funksion, pasi të aktivizohet, do t’i lejojë përdoruesit të shijojnë video të qarta në YouTube dhe platforma të tjera transmetimi.

Detajet e veçorisë së re u njoftuan në një postim në blog të mërkurën. Funksioni eksperimental i përmirësimit të videos, i mundësuar nga teknologjia AI quhet “Video Super Resolution” (VSR) dhe përmirëson videot me rezolucion të ulët ndërsa heq defektet bllokuese, duke përdorur mësimin e makinerive. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
WhatsApp prezanton funksionin e ndarjes së ekranit gjatë video telefonatave

WhatsApp prezanton funksionin e ndarjes së ekranit gjatë video telefonatave

Teknologji
Telefoni juaj celular ra në ujë? Ekspertët thonë se kjo mund të ndihmojë (jo orizi)

Telefoni juaj celular ra në ujë? Ekspertët thonë se kjo mund të ndihmojë (jo orizi)

Teknologji
Google ka penalizuar gjuhën shqipe nga platformat Google Ads dhe Adsense, iniciuesi i peticionit tregon se çka po humbin bizneset dhe mediat në trevat shqiptare

Google ka penalizuar gjuhën shqipe nga platformat Google Ads dhe Adsense, iniciuesi i peticionit tregon se çka po humbin bizneset dhe mediat në trevat shqiptare

Muhamet Hajrullahu
Inteligjenca Artificiale paraqet

Inteligjenca Artificiale paraqet "rrezik ekzistencial", thotë ish-CEO i Google, Eric Schmidt

Teknologji
Prodhuesi i çipave Nvidia pritet të arrijë vlerën e tregut prej 1 trilion dollarësh

Prodhuesi i çipave Nvidia pritet të arrijë vlerën e tregut prej 1 trilion dollarësh

Teknologji
Edhe një tjetër analist konfirmon se modelet iPhone 16 Pro do të kenë ekrane më të mëdha

Edhe një tjetër analist konfirmon se modelet iPhone 16 Pro do të kenë ekrane më të mëdha

Teknologji
Kalo në kategori