LAJMI I FUNDIT:

Mexhiti: Shtetasit e Kosovës nuk janë të huaj në Maqedoni, do të marrin shërbime shëndetësore me çmime të njëjta sikur shtetasit tanë

Mexhiti: Shtetasit e Kosovës nuk janë të huaj në Maqedoni, do të marrin shërbime shëndetësore me çmime të njëjta sikur shtetasit tanë

Ministria e Shëndetësisë në RMV ka marrë vendim për barazimin e çmimeve të shërbimeve shëndetësore në Maqedoni, si për qytetarët e vendit ashtu edhe për qytetarët e Kosovës dhe Shqipërisë.

Reklama

Qëllimi është që qytetarët e këtyre vendeve të trajtohen në mënyrë të barabartë për shërbime shëndetësore dhe të paguajnë po aq sa qytetarët e Maqedonisë.

“Qytetarët e Kosovës paguanin dyfish çmime dhe atë vetëm në shëndetësi publike, jo në shëndetësi private. Ne kemi dhënë urdhër nga Ministria e Shëndetësisë që kjo të barazohet dhe të ketë të njëjtat çmime si për shtetin, sepse realisht të huajt nuk vijnë në Maqedoni, vijnë nga Kosova, sidomos për nevoja shëndetësore. Kam marrë masa edhe për qytetarët nga Shqipëria që vijnë dhe vizitojnë spitalet në rajonin e Ohrit”, tha ministri i Shëndetësisë, Fatmir Mexhiti.

Ministri Mexhiti gjithashtu tha se nuk do të ndalet me kaq, por do të kërkojë bashkëpunim bilateral me Serbinë dhe Greqinë./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Kërcënohet në rrjetet sociale një polic në veri

Kërcënohet në rrjetet sociale një polic në veri

Lajme
Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Lajme
Biseda telefonike Kurti - Sullivan, Shtëpia e Bardhë e shqetësuar me dislokimin e forcave serbe në kufi me Kosovën

Biseda telefonike Kurti - Sullivan, Shtëpia e Bardhë e shqetësuar me dislokimin e forcave serbe në kufi me Kosovën

Lajme
SHBA kërkoi nga Serbia të tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën, reagon Rama

SHBA kërkoi nga Serbia të tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën, reagon Rama

Lajme
Deputeti holandez: Koha për një përgjigje të fortë ndaj lëvizjeve të trupave të Serbisë

Deputeti holandez: Koha për një përgjigje të fortë ndaj lëvizjeve të trupave të Serbisë

Lajme
Kongresisti amerikan Torres: Serbia t’i tërheq trupat nga kufiri, po përshkallëzon situatën

Kongresisti amerikan Torres: Serbia t’i tërheq trupat nga kufiri, po përshkallëzon situatën

Lajme
Kalo në kategori