LAJMI I FUNDIT:

Mediet italiane: Thaçi kërkon ndriçimin e krimeve të kryera gjatë dhe pas luftës në Kosovë

Mediet italiane: Thaçi kërkon ndriçimin e krimeve të kryera gjatë dhe pas luftës në Kosovë

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka kërkuar nga institucionet vendore të drejtësisë të ndriçojnë krimet e kryera gjatë dhe pas luftës në Kosovë, raporton agjencia italiane e lajmeve “ANSA”.

Kjo agjenci shkruan se presidenti Thaçi ia ka dërguar katër letra të veçanta Zyrës së Prokurorit të Përgjithshëm, në të cilat ai ka përmendur në veçanti vrasjet dhe mizoritë, shkatërrimin e trashëgimisë historike kulturore dhe fetare në Kosovë, por edhe fushatat e dhunës seksuale dhe përdhunimeve të grave kosovare gjatë luftës së viteve 1998-1999, transmeton Telegrafi.

“Krimet e kryera gjatë dhe pas luftës ende presin një përgjigje nga drejtësia”, ANSA citon fjalët e presidentit Thaçi drejtuar organeve të drejtësisë. /Telegrafi/

11


Në trend Lajme

Më shumë
Një shtetase e huaj gjendet e vdekur në magjistralen Ferizaj – Prishtinë

Një shtetase e huaj gjendet e vdekur në magjistralen Ferizaj – Prishtinë

Kronika e Zezë
Hoxha deputetëve të PDK-së: Pse merreni me Kurtin kur s’keni kapacitet në vendimet e tij

Hoxha deputetëve të PDK-së: Pse merreni me Kurtin kur s’keni kapacitet në vendimet e tij

Politikë
Deputeti i PDK-së i ashpër me Kurtin, Kastrati: Është komunist i rrezikshëm, ka lexuar literaturë antiamerikane

Deputeti i PDK-së i ashpër me Kurtin, Kastrati: Është komunist i rrezikshëm, ka lexuar literaturë antiamerikane

Politikë
Shefi i EULEX-it, Barbano: Situata në veri është e brishtë, mund të përkeqësohet

Shefi i EULEX-it, Barbano: Situata në veri është e brishtë, mund të përkeqësohet

Siguri
Gjykata refuzon padinë e Xhafer Tahirit, i cili kërkonte 931 mijë euro dëmshpërblim nga Ferit Idrizi

Gjykata refuzon padinë e Xhafer Tahirit, i cili kërkonte 931 mijë euro dëmshpërblim nga Ferit Idrizi

Drejtësi
Komandanti i Gardës së Iowa-s sheh nga afër kapacitetet e Forcës së Sigurisë së Kosovës

Komandanti i Gardës së Iowa-s sheh nga afër kapacitetet e Forcës së Sigurisë së Kosovës

Siguri
Kalo në kategori