LAJMI I FUNDIT:

Marina amerikane prezanton nëndetësen Snakehead pa ekuipazh

Marina amerikane prezanton nëndetësen Snakehead pa ekuipazh

Marina amerikane në një event të mbajtur në qendrën Naval Undersea Warfare (NUWC) në Newport, ka prezantuar nëndetësen pa ekuipazh e quajtur Snakehead Large Displacement Unmanned Undersea Vehicle (LDUUV).

Reklama

Derisa dronët po avancojnë sa i përket besueshmërisë, qëndrueshmërisë dhe rrezes së qitjes, dronët nënujor janë tjetër histori, transmeton Telegrafi.

Agjencia amerikane DARPA ka realizuar një projekt të caktuar në Mata-Ray, duke prezantuar dronin nënujor që janë të dedikuar për operacione të pavarura dhe që nuk kontrollohen nga ekuipazhi, në veçanti kur operacionet cilësohen me rrezikshmëri të lartë për njerëzit, transmeton Telegrafi.

Megjithatë, Snakehead UUV është dizajnuar që të plotësoj disa boshllëqe, pasi mund të dërgohet në misione së bashku me nëndetëse tjera bërthamore.

Fjala është për një prej mjeteve më të mëdha nënujore, që mund të niset në mision me një direktivë nga marina amerikane.

Snakehead është moduluar dhe mund t’i rezistojë misioneve të ndryshme, ka një sërë sensorësh dhe me raste shërben për përgatitjen e operacioneve – pra për kërkim të asaj çfarë gjendet para.

Dizajni i Snakehead përfshin përdorimin e inovacioneve teknologjike kur bëhet fjalë për materialet për punimin e trupit, metodat e lansimit nga nëndetëset e mëdha dhe bateritë që e vënë në lëvizje.

Fjala është për bateritë LiFT që kanë jetëgjatësi të madhe, dhe në asnjë mënyrë nuk e lë në gjysmë misionin e kësaj nëndetëse. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut - gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut - gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

Turqia
Drama elektorale në Turqi: Ogan me Erdoganin, partia që e mbështeti atë i jep përkrahje Kilicdaroglut

Drama elektorale në Turqi: Ogan me Erdoganin, partia që e mbështeti atë i jep përkrahje Kilicdaroglut

Turqia
Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Evropa
Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Evropa
Trupat ukrainase luftojnë me ushtarët rusë në Bakhmut për kontrollin e qytetit

Trupat ukrainase luftojnë me ushtarët rusë në Bakhmut për kontrollin e qytetit

Evropa
Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Evropa
Kalo në kategori