LAJMI I FUNDIT:

Maqedonisë i duhen mbi 80 milion euro, do të merr borxh të ri nga kreditorët vendorë

Maqedonisë i duhen mbi 80 milion euro, do të merr borxh të ri nga kreditorët vendorë
Foto: Arkiv

Mbi 80 milionë euro është huamarrja e re e shtetit në tregun e brendshëm. Dy obligacione të reja shtetërore janë të listuara në bursë. Njëri është pesëvjeçar me vlerë mbi 24 milionë euro, ndërsa tjetri 15 vjet me vlerë afër 60 milionë euro. Normat e interesit janë 4.2 dhe 5.6 për qind.

Huamarrja shënohet edhe në kalendarin e publikuar në faqen e Ministisë së Financave, prej ku thonë se është sipas planit për këtë vit dhe sigurimi i parave të nevojshme në tregun vendas është ende më i lirë.


“Qëllimi i Ministrisë së Financave është që në këtë periudhë të sigurojë mjete me kushte të favorshme në tregun vendor, duke pasur parasysh kamatat e larta në tregun e financave ndërkombëtare”, thonë nga ministria.

Por nga kalendari shihet se paralelisht me huamarrjen e re, dje shteti është dashur të kthejë mbi 26 milionë euro. Dhe pas rreth 20 ditësh, ka një borxh të ri, i cili gjithashtu duhet të shlyhet.

Edhe në tre muajt e ardhshëm, shteti do të marrë hua bono të reja shtetërore në tregun e brendshëm. Por gjithashtu do të duhet të paguhet. Më shumë se 143 milionë euro do të paguhen në prill, maj dhe qershor.

Shteti planifikon të mbledhë para të reja nga qytetarët. Sipas kalendarit, një obligacion i ri civil duhet të publikohet këtë muaj, por edhe në korrik./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Koloneli shqiptar në Estoni tregon hapat e mbetur për Kosovën për t'iu bashkuar NATO-s

Koloneli shqiptar në Estoni tregon hapat e mbetur për Kosovën për t'iu bashkuar NATO-s

Siguri
Maqedonci jep alarmin: Serbia ka vendosur tri brigada jo shumë larg kufirit me Kosovën

Maqedonci jep alarmin: Serbia ka vendosur tri brigada jo shumë larg kufirit me Kosovën

Siguri
Dështimi për t'u anëtarësuar në KiE, Von Cramon: Shpresoj të mos jetë shans i humbur përgjithmonë

Dështimi për t'u anëtarësuar në KiE, Von Cramon: Shpresoj të mos jetë shans i humbur përgjithmonë

Lajme
Kosova u bë anëtare e Asamblesë Parlamentare të NATO-s, reagon Petkoviq

Kosova u bë anëtare e Asamblesë Parlamentare të NATO-s, reagon Petkoviq

Lajme
Në liqenin e Ujmanit vendosen tabelat me simbole të Kosovës

Në liqenin e Ujmanit vendosen tabelat me simbole të Kosovës

Lajme
Haradinaj: Kurti ka një zor të madh që u përball me deputetin

Haradinaj: Kurti ka një zor të madh që u përball me deputetin "me shurdhues"

Politikë
Kalo në kategori