LAJMI I FUNDIT:

Maqedonia listohet si vendi i dytë në Evropë për nga numri i të punësuarve në biznesin e lojrave të fatit

Maqedonia listohet si vendi i dytë në Evropë për nga numri i të punësuarve në biznesin e lojrave të fatit

Maqedonia e Veriut në vitin 2019 sipas përqindjes së të punësuarve në aktivitetet e lojërave të fatit dhe basteve nga numri i përgjithshëm i punonjësve, është ranguar në në vendin e dytë në Evropë, pas Maltës, me 1.31 përqind të numrit të përgjithshëm të të punësuarve në biznese që ushtrojnë veprimatari bixhozi.

Reklama

Bazuar në statistikat zyratare të Eurostat, thuhet se në vitin 2019 në Maqedoni ka pasur të punësuar gjithsejt 797.600 qytetarë, prej të cilëve 10.300 ishin punonjës në biznesin e lojarave të fatit, ky numër konsiderohet relativisht i lartë krahasuar me numrin total të personave që kanë status të rregulluar pune.

Vetëm në Maltë, që njihet si një vend që kultivon bastet online, vërehet një përqindje më e lartë e punonjësve që janë në këtë biznes.

Domethënë 3.73 përqind e të punësuarve, janë të kyçur në biznesin e lojrave të fatit.

Përqindja më e ulët është në Turqi, me vetëm 0.04 përqind, ku nga rreth 28.078.900 të punësuar, rreth 11 400 punojnë në industrinë e bixhozit dhe basteve.


Në trend Lajme

Më shumë
Krstiq: Protestuesit kanë dalë me zor në protesta me thirrje të Listës Serbe

Krstiq: Protestuesit kanë dalë me zor në protesta me thirrje të Listës Serbe

Siguri
Senatorët amerikanë: Kosova dhe Serbia të ulin tensionet – dështimi rrezikon marrëdhëniet me SHBA-në

Senatorët amerikanë: Kosova dhe Serbia të ulin tensionet – dështimi rrezikon marrëdhëniet me SHBA-në

Lajme
“National Geographic”: Këtë verë suksesi u takon plazheve shqiptare

“National Geographic”: Këtë verë suksesi u takon plazheve shqiptare

Lajme
Para sanksioneve të mundshme, kërkohet zgjidhje për krizën në veri

Para sanksioneve të mundshme, kërkohet zgjidhje për krizën në veri

Dukagjini
Kusari – Lila e quan qesharak mocionin e AAK-së, reagon Tahiri: E dini mirë fuqinë e AAK-së në Kuvend

Kusari – Lila e quan qesharak mocionin e AAK-së, reagon Tahiri: E dini mirë fuqinë e AAK-së në Kuvend

Politikë
Kadare në librarinë “Dukagjini”: Orientimi shumëshekullor i shqiptarëve ka qenë dhe mbetet Evropa

Kadare në librarinë “Dukagjini”: Orientimi shumëshekullor i shqiptarëve ka qenë dhe mbetet Evropa

Lajme
Kalo në kategori