LAJMI I FUNDIT:

Makraduli për ndotjen në Shkup: Nuk ka nevojë për situatë alarmante

Makraduli për ndotjen në Shkup: Nuk ka nevojë për situatë alarmante

Zëvendësministri i mjedisit Jani Makraduli ka hedhur poshtë pretendimet se Shkupi rregullisht është në mesin e pesë qyteteve më të ndotura në botë.

Ai madje tha se për dallim nga vitet e kaluara në të njëjtën periudhë kohore, matjet nga qendra e monitorimit shtetëror tregojnë ka ulje drastike të ndotjes së ajrit.

“Nuk them që nuk ka ndotje, por nuk është nevoja që të shpallet situatë alarmante në qytet. Këtë vit nuk është i ndotur sikur vitet tjera, sepse së bashku, të koordinuar dhe falë ndërgjegjësimit të qytetarëve dhe me aktivitetet të pushtetit qendror dhe atij lokal kemi më pakë objekte që ndotin. Askund në botë nuk ka ndonjë zgjidhje tjetër për ndotjen e ajrit përpos eliminimit të burimeve të ndotjes”, tha Jani Makraduli.

Makraduli këto komente i bëri në përurimin e sistemit të ri për ngrohje që përdor pompa termike i cili funksionon me sistemin ujë – ajër në një kopsht të fëmijëve në Komunën e Karposhit.


Në trend Lajme

Më shumë
Deputeti ukrainas porosi për Kosovën: Armatosuni, askush nuk ju mbron

Deputeti ukrainas porosi për Kosovën: Armatosuni, askush nuk ju mbron

Lajme
I riu që u godit për vdekje në Prishtinë ishte nga Deçani, Ramosaj shprehet i tronditur

I riu që u godit për vdekje në Prishtinë ishte nga Deçani, Ramosaj shprehet i tronditur

Lajme
Rrëmbehet një person dhe dërgohet në një mal në afërsi të Prishtinës, pas disa orësh viktima paraqitet në Polici

Rrëmbehet një person dhe dërgohet në një mal në afërsi të Prishtinës, pas disa orësh viktima paraqitet në Polici

Kronika e Zezë
Kanosja e disa pjesëtarëve të KFOR-it në Prizren, policia jep detaje

Kanosja e disa pjesëtarëve të KFOR-it në Prizren, policia jep detaje

Kronika e Zezë
Zelensky për herë të parë në Tiranë, Samiti për Ukrainën pritet të mbahet nën masa të rrepta sigurie

Zelensky për herë të parë në Tiranë, Samiti për Ukrainën pritet të mbahet nën masa të rrepta sigurie

Lajme
Vaktia e Ramazanit 2024

Vaktia e Ramazanit 2024

Lajme
Kalo në kategori