Në Lamborghini, ata “kaluan” vetëm tre vjet për të prodhuar 15 mijë njësi SUV me performancë të lartë.

Dhe ndërsa tifozët e famshëm me dy ulëse Lamborghini po tundin dorën, fakti mbetet që SUV Urus pas tre vitesh arriti në 15 mijë njësi të prodhuara dhe kështu u bë modeli Lamborghini që u prodhua në më shumë kopje.

Shitjet e SUV me performancë të lartë të Lamborghini nga muaji në muaj tejkalojnë shitjet e kombinuara të modeleve supersportesh Huracan dhe Aventador, dhe jubileu Urus i porositur nga një klient në Britani të Madhe është pikturuar gri dhe i zbukuruar me detaje të gjelbra, raporton autocar.

Si një kujtesë, Lamborghini më praktike dhe më e shitur është mundësuar nga një motor 4 litërsh biturbo V8, 650 kuaj/fuqi dhe 850 Nm çift rrotullues i të cilit është i mjaftueshëm për të përshpejtuar nga 0 në 100 km/h në 3.6 sekonda dhe 305 km/h.

Gjithashtu dihet që në italisht kompanitë kryesisht po përgatisin një version hibrid “plug in” me të cilin Urus do të përballet me sukses me standardet e paralajmëruara edhe më të rrepta për emetimet e shkarkimeve. /Telegrafi/