LAJMI I FUNDIT:

Kurti: Sot nderojmë sukseset e grave që kanë arritur historikisht, e luftojmë bashkërisht për më shumë të drejta e barazi

Kurti: Sot nderojmë sukseset e grave që kanë arritur historikisht, e luftojmë bashkërisht për më shumë të drejta e barazi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka nisur mbledhjen e sotme të Qeverisë me një urim për gratë në Ditën Ndërkombëtare të tyre, 8 Marsin.

Reklama

Kurti ka thënë se në ditën ndërkombëtare të grave nderojmë sukseset që ato i kanë arritur historikisht.

“Sot e çdo ditë nderojmë kontributin e grave që nuk janë më, e luftojmë bashkë me gratë e vajzat për më shumë të drejta e barazi. Qeveria jonë mbetet e përkushtuar ndaj politikave demokratike e sociale që e lehtësojnë barrën e padrejtë3sive që gratë mbajnë mbi supet e tyre”, tha Kurti.

Kryeministri shtoi se prej shtëpisë e deri te institucionet ta bëjmë Kosovën më të barabartë. “Gëzuar 8 Marsi dita ndërkombëtare e gruas”, tha Kurti.

Kurti shtoi se sot nderojmë e kujtojmë edhe kontributin e grave në luftën çlirimtare.

“Po e vazhdojmë procesin e aplikimit për njohke të statusit të të mbijetuarave dhe të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës. Një proces i rëndësishëm për historinë dhe shtetin tonë, dhe një prej parakushteve të ndërtimit të paqes së qëndrueshme në vend”, ka thënë Kurti.

Ai ka shtuar se nderojmë edhe rolin e pazëvendësueshëm të të mbijetuarve që kanë folur publikisht për rastet e tyre e veçanërisht Vasfije Krasniqit që vazhdon të jetë avokuese e zëshme në vendin tonë dhe ndërkombëtarisht.

Kryeministri foli edhe për 25 vjetorin e Epopesë së UÇK-së.

“Më 5,6 dhe 7 Mars, përkujtuam Epopenë e UÇK-së dhe heroizmin e familjes Jashari. Dje kujtuam Shaban Jasharin edhe si mësues. 7 marsi kjo datë është shprehje e dijes dhe dashurisë për atdheun e artin. Ushtria e dijes dhe ajo e mbrojtjes janë dy momentet e vetëdijes gjithë njerëzore e mbarë kombëtare”, tha Kurti. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Sulmi terrorist në veri, Vuçiqi e anuloi konferencën për shtyp të Petkoviqit, duke i bërtitur: “Çka do të thuash ti, kush të dha leje?”

Sulmi terrorist në veri, Vuçiqi e anuloi konferencën për shtyp të Petkoviqit, duke i bërtitur: “Çka do të thuash ti, kush të dha leje?”

Lajme
Arrestohen edhe dy persona në veri, shkon në tetë numri i tyre - konfiskohen edhe armë

Arrestohen edhe dy persona në veri, shkon në tetë numri i tyre - konfiskohen edhe armë

Lajme
Dhjetëra automjete të KFOR-it nisen në drejtim të Leposaviqit

Dhjetëra automjete të KFOR-it nisen në drejtim të Leposaviqit

Lajme
Politikani serb, Vuçiqit: Njëri terrorist i arrestuar në veri të Kosovës, kishte statusin e dëshmitarit të mbrojtur në rastin e vrasjes së Ivanoviqit

Politikani serb, Vuçiqit: Njëri terrorist i arrestuar në veri të Kosovës, kishte statusin e dëshmitarit të mbrojtur në rastin e vrasjes së Ivanoviqit

Siguri
Policia: Në manastir u gjet helmeta e Policisë së Kosovës që ishte marrë nga vendi ku u vra rreshteri Bunjaku

Policia: Në manastir u gjet helmeta e Policisë së Kosovës që ishte marrë nga vendi ku u vra rreshteri Bunjaku

Siguri
Pacolli i del në krah Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë, në çdo formë që mund të jetë e nevojshme

Pacolli i del në krah Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë, në çdo formë që mund të jetë e nevojshme

Lajme
Kalo në kategori