LAJMI I FUNDIT:

Kur Elie Wiesel kërkonte dënimin e Millosheviqit për krimet në Kosovë (Video)

Kur Elie Wiesel kërkonte dënimin e Millosheviqit për krimet në Kosovë (Video)

I mbijetuari i Holokaustit, aktivisti për të drejtat dhe autori i librit të famshëm “Nata” ishte vënë në anën e Kosovës dhe botës demokratike kur në vitin 1999 këtu po kryheshin masakra të tmerrshme nga regjimi i Millosheviqit.

Wiesel ishte ftuar në Shtëpinë e Bardhë për të marrë pjesë në një ligjëratë-pjesë e një serie të ligjëratave të organizuara nga Klintonët.


Aty, Wiesel përgëzon SHBA-në dhe NATO-n që kishin intervenuar për të mbrojtur Kosovën, shkruan Gazeta Express.

Elie Wiesel, ka vdekur në moshën 87 vjeçare, ka njoftuar mbrëmë memoriali izraelit i Holokaustit, Yad Vashem.

Ai ka vdekur në shtëpinë e tij në Qytetin e Nju Jorkut, ndërsa shkaqet e vdekjes nuk janë shpallur.

Pjesa ku flitet për Kosovën, në videon e mëposhtme, fillon prej minutës 33:50.

https://www.youtube.com/watch?v=yVnVHW3MGoQ

Në trend Lajme

Më shumë
Deputetja Fjolla Ujkani: 110 mijë eurot e ndara nga Komuna e Prishtinës janë për operacionin e ardhshëm të Elzës

Deputetja Fjolla Ujkani: 110 mijë eurot e ndara nga Komuna e Prishtinës janë për operacionin e ardhshëm të Elzës

Lajme
Avancimi i Kosovës në NATO, Lancaster: Aleatët duhet të konsultohen

Avancimi i Kosovës në NATO, Lancaster: Aleatët duhet të konsultohen

Lajme
Protesta e serbëve afër pikëkalimit në Jarinjë, monitorim edhe me helikopterë

Protesta e serbëve afër pikëkalimit në Jarinjë, monitorim edhe me helikopterë

Lajme
Kamerat e sigurisë me inteligjencë të lartë artificiale, nis vendosja e tyre në Prishtinë

Kamerat e sigurisë me inteligjencë të lartë artificiale, nis vendosja e tyre në Prishtinë

Besnike Salihu
Ministri shqiptar i Mbrojtjes prezanton makinën e parë të blinduar ushtarake “Made in Albania”

Ministri shqiptar i Mbrojtjes prezanton makinën e parë të blinduar ushtarake “Made in Albania”

Lajme
Ceremonia përmbyllëse e regjistrimit të popullsisë, Kurti: Kemi mbledhur të dhëna të rëndësishme që ndihmojnë në planifikimin e së ardhshmes

Ceremonia përmbyllëse e regjistrimit të popullsisë, Kurti: Kemi mbledhur të dhëna të rëndësishme që ndihmojnë në planifikimin e së ardhshmes

Lajme
Kalo në kategori