LAJMI I FUNDIT:

Kriptovalutat po bëjnë një rikthim të madh – por a do të zgjasë kjo rritje e vlerës?

Kriptovalutat po bëjnë një rikthim të madh – por a do të zgjasë kjo rritje e vlerës?

Ka qenë një vit absolutisht brutal për investitorët në Bitcoin dhe kriptovalutat e tjera.

Reklama

Bitcoin ka humbur më shumë se gjysmën e vlerës së tij në vitin 2022. Tani vlerësohet pak mbi 241000 dollarë, por çmimi i një bitcoin të vetëm ka rënë më shumë se 65 për qind nën nivelin më të lartë të të gjitha kohërave të vitit të kaluar prej afro 70 mijë dollarësh.

Vlera e të gjitha kriptove ka rënë nga rreth 2.2 trilionë dollarë në fund të vitit 2021 në pak më shumë se 1 trilion dollarë aktualisht.

Bitcoin, kriptovaluta më e madhe në botë, përbën rreth 42 për qind të tregut të përgjithshëm, por viti 2022 ka qenë po aq i tmerrshëm për pronarët e aseteve të tjera të lidhura me kripto, si Coinbase.

Aksionet kanë pësuar rënie me 75 për qind deri më tani këtë vit. Aksionet e rivalit Robinhood kanë humbur gjysmën e vlerës së tyre, raporton cnn.

Ka shpresa se më e keqja për kripton mund të ketë mbaruar. Bitcoin ka fituar më shumë se 15 për qind në javën e kaluar, dhe dy kripto të tjera kryesore janë rritur edhe më shumë.

Solana është rritur me më shumë se 35 për qind në shtatë ditët e fundit ndërsa ethereum, ose shkurt eteri, është rritur gati 45 për qind. Etheri, kriptovaluta e dytë më e vlefshme, përdoret gjerësisht për të financuar blerjet e tokenëve të pandryshueshëm, ose NFT-ve, asetet dixhitale që kanë pushtuar botën e koleksioneve.

Coinbase është rritur gjithashtu, dhe u rrit me 9 për qind të hënën. Kompania e softuerit, MicroStrategy (MSTR), e cila kishte gati 130 mijë bitcoin në bilancin e saj që nga 30 qershori, është rritur më shumë se 35 për qind në pesë ditët e fundit.

Rikthimi i kriptovalutave mund të jetë vërtetim për mbështetësit më të mëdhenj të sektorit. Në të njëjtën kohë, ai duhet të shërbejë gjithashtu si një kujtesë se tregu i ri ka të ngjarë të mbetet i paqëndrueshëm për të ardhmen e parashikueshme.

Prisni më shumë paqëndrueshmëri

Investitorët duhet të kenë parasysh gjithashtu se mund të mos ketë interes të mjaftueshëm për kriptovalutat për të justifikuar mijëra monedha, token dhe shkëmbime atje. Nëse është kështu, vetëm kriptot më të forta do të mbijetojnë dhe do të lulëzojnë.

“Kryptot kanë parë një epokë të ngjashme me dotcom”, kur u krijuan shumë ide dhe kompani të shkëlqyera, tha Adam Grealish, kreu i investimeve në menaxhimin e pasurisë fintech Altruist.

Por një numër idesh dhe kompanish jo shumë të shkëlqyera gjithashtu u promovuan, shtoi ai.

I njëjti skenar ka të ngjarë të zbatohet për kriptot. “Me tregje më të ashpra, kompanitë në pozita më të dobëta dhe me modele më të dobëta biznesi do të ndjejnë shumë presion”, tha Grealish.

Disa firma të minierave të kriptovalutave, të cilat përdorin kompjuterë për të zgjidhur ekuacione komplekse matematikore në mënyrë që të gjenerojnë bitcoin të rinj, janë rritur ndjeshëm ditët e fundit.

Marathon Digital (MARA) u rrit me 21 për qind të hënën dhe është rritur më shumë se 50 për qind në javën e kaluar. Riot Blockchain (RIOT) është rritur me më shumë se 40 për qind në pesë ditët e fundit ndërsa Hive Blockchain (HVBTF) dhe Bitfarms janë secila me rreth 25 për qind.

Pra, a kanë arritur të rriten më në fund stoqet e bitcoin, etherit dhe kriptove kryesore? Ka disa shenja shpresëdhënëse.

Fitues dhe humbës

Dy banka që ofrojnë kredi të mbështetura me kriptovaluta dhe ofrojnë depozita në monedhë dixhitale, Silvergate Capital (SI) dhe Signature Bank (SBNY), secila raportoi fitime dhe të ardhura të martën që kryesuan parashikimet e Wall Street.

Duket gjithashtu se trazirat e sektorit kanë krijuar një tronditje të fituesve dhe humbësve si në kompanitë e tregtuara publikisht ashtu edhe në startup-et.

Huadhënësi i kriptove, Celsius u detyrua të paraqesë falimentimin në fillim të këtij muaji. Por, gjigandi privat i kriptove FTX vazhdon të lulëzojë dhe tani ka një vlerësim prej 32 miliardë dollarësh.

FTX kohët e fundit ra dakord të ofrojë një linjë kredie për firmën në vështirësi të kriptos BlockFi, dhe CEO miliarder i kompanisë, Sam Bankman-Fried, ka folur për përdorimin e fuqisë financiare të FTX për të shpëtuar edhe kompanitë e tjera të kriptove në vështirësi.

Bankman-Fried gjithashtu ka një aksion në Robinhood dhe kohët e fundit ka pasur muhabet se FTX mund të dëshirojë të blejë firmën e ndërmjetësimit në vështirësi. Bankman-Fried i mohoi këto raporte për CNN Business. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
S’ka askund si zbritjet e maraklive n’BAU Market

S’ka askund si zbritjet e maraklive n’BAU Market

Bau Market
Edicioni i parë i “Digital Transformation – The future of Work” vjen në Prishtinë

Edicioni i parë i “Digital Transformation – The future of Work” vjen në Prishtinë

Ekonomi
Javë e çmendur në VITALAND – 300 dhurata FALAS e shumë aktivitete nga 1 deri me 7 qershor!

Javë e çmendur në VITALAND – 300 dhurata FALAS e shumë aktivitete nga 1 deri me 7 qershor!

Vitaland
RIT Kosova feston 20 vjetorin e themelimit, mblidhen dhjetëra mijëra euro për bursa për studentët e këtij universiteti

RIT Kosova feston 20 vjetorin e themelimit, mblidhen dhjetëra mijëra euro për bursa për studentët e këtij universiteti

Ekonomi
Transfero studimet në Universum dhe merr diplomë të fuqizuar nga Universiteti më i madh në SHBA!

Transfero studimet në Universum dhe merr diplomë të fuqizuar nga Universiteti më i madh në SHBA!

Kolegji Universum
Gjermania publikon listën e pagave bruto për 50 profesione

Gjermania publikon listën e pagave bruto për 50 profesione

Botë
Kalo në kategori