LAJMI I FUNDIT:

Kreu i Wagnerit sulmon verbalisht ministrin rus të Mbrojtjes, thotë se qëllimisht po ua zvogëlon sasinë e armëve dhe municionit

Kreu i Wagnerit sulmon verbalisht ministrin rus të Mbrojtjes, thotë se qëllimisht po ua zvogëlon sasinë e armëve dhe municionit

Yevgeny Prigozhin, themelues i grupit mercenar rus Wagner, ka akuzuar ministrin rus të Mbrojtjes, Sergei Shoigu, që luftëtarëve të tij qëllimisht po ua zvogëlon sasinë e municionit.

Reklama

Ky reagim vjen në kohën kur janë rritur tensionet mes Prigozhinit dhe pjesës tjerë të elitës ruse, shkruan Reuters.

Në një audio-incizim prej shtatë minutëshe që është publikuar dje, i nervozuar dhe plotë emocione Prigozhin tha se nga ai po kërkohet që të jetë “i dëgjueshëm” nëse dëshiron të sigurojë municion e armë për trupat e tij, transmeton Telegrafi.

“Nuk po mund ta zgjidhë këtë problem pavarësisht lidhjeve dhe kontakteve që i kam”, tha kreu i Wagnerit i cili gjatë audio-incizimit fliste me ton të lartë dhe vazhdimisht shante.

Ushtarët rusë regjistruan një mesazh për Putinin: Nuk e dimë se cilës njësi i përkasim
Lexo po ashtu Ushtarët rusë regjistruan një mesazh për Putinin: Nuk e dimë se cilës njësi i përkasim

Ai është i bindur se prodhimi ushtarak rus është i mjaftueshëm për të furnizuar forcat që luftojnë në front, dhe se vështirësitë e furnizimit me të cilat përballen luftëtarët e tij janë rezultat i vendimeve të marra me qëllim.

“Ata që na pengojnë në përpjekjen për të fituar këtë luftë, janë absolutisht, drejtpërdrejt duke punuar për armikun”, tha ai.

Që nga shpërthimi i konfliktit, Prigozhin është grindur publikisht me gjeneralët dhe zyrtarët e Kremlinit, duke i akuzuar ata për zell të pamjaftueshëm në kryerjen e ‘fushatës ushtarake’ kundër Kievit.

Opozitari rus: Putini përmes Serbisë planifikon destabilizimin e Ballkanit
Lexo po ashtu Opozitari rus: Putini përmes Serbisë planifikon destabilizimin e Ballkanit

Ai rezervoi kritikat e tij më të ashpra për Ministrinë ruse të Mbrojtjes, të cilën e akuzoi se po përpiqej të merrte meritat për arritjet e Wagnerit në fushëbetejë.

Në audio mesazhin e tij, shefi i Wagnerit pretendon se njerëzit e paspecifikuar që ai fajësoi për mungesën e municioneve “hëngrën mëngjes, drekë dhe darkë nga pjatat e arta” dhe dërguan të afërmit e tyre për pushime në Dubai, një destinacion popullor për elitën ruse.

Shtëpia e Bardhë javën e kaluar njoftoi se Wagner ka pësuar humbje të mëdha në luftën e Ukrainës, duke shkuar numri i të vrarëve në mbi 30 mijë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Një snajper ukrainas i quajtur “Fantazma e Bakhmutit” thotë se ka vrarë personalisht 113 rusë – tregon arritjet e tij dhe të njësisë së tij

Një snajper ukrainas i quajtur “Fantazma e Bakhmutit” thotë se ka vrarë personalisht 113 rusë – tregon arritjet e tij dhe të njësisë së tij

Botë
Luftëtarët e Wagner mendojnë njeriu që emëroi Putini si ‘shefin e tyre’ është ‘një tradhtar’

Luftëtarët e Wagner mendojnë njeriu që emëroi Putini si ‘shefin e tyre’ është ‘një tradhtar’

Botë
Rusët vizatojnë bombardues në pistë, duke menduar se do të mashtrojnë ukrainasit – harrojnë t’i përfundojnë “punimet” deri në fund

Rusët vizatojnë bombardues në pistë, duke menduar se do të mashtrojnë ukrainasit – harrojnë t’i përfundojnë “punimet” deri në fund

Evropa
Kryebashkiaku grek godet me shuplakë të prekurin nga përmbytjet - publikohet momenti i përplasjes ndërmjet tyre

Kryebashkiaku grek godet me shuplakë të prekurin nga përmbytjet - publikohet momenti i përplasjes ndërmjet tyre

Greqia
Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Serbia
Kalo në kategori