LAJMI I FUNDIT:

Kreatinina e ngritur në gjak mund të tregojë sëmundje serioze: Një parametër që thotë shumë për shëndetin tonë

Kreatinina e ngritur në gjak mund të tregojë sëmundje serioze: Një parametër që thotë shumë për shëndetin tonë

Rritja e kreatininës në gjak kërkon një vizitë të menjëhershme te mjeku

Reklama

Kreatinina mund të përcaktohet vetëm nga analizat laboratorike të gjakut në urinë dhe është një nga faktorët e rëndësishëm për prodhimin e energjisë në muskuj.

Mjekët rekomandojnë që të kontrollojmë kreatininën nëse dyshojmë për sëmundje të veshkave.

Personat që vuajnë nga diabeti duhet ta bëjnë këtë analizë disa herë në vit.

Kreatinina, që është një nënprodukt i metabolizmit, ndodhet në muskujt tanë. Veshkat kanë rolin e filtrimit të këtyre produkteve të padëshiruara dhe nxjerrjes jashtë të tyre nëpërmjet urinës, transmeton Telegrafi.

GettyImages

Vlerat e referencës

Nivelet e kreatininës në gjak prej 2.0 mg/dl (150 μmol/l) ose më shumë te foshnjat dhe 10.0 ose më shumë te të rriturit mund të tregojnë sëmundje të rëndë të veshkave, nevojën për dializë dhe largimin e saj nga gjaku.

Vlerat e ngritura të kreatininës

Shkaqet e mundshme të vlerave të ngritura të kreatininës përmenden më shpesh si:

▪ Infeksioni i veshkave, mund të shkaktohet nga barnat dhe toksinat
▪ Sëmundjet autonome, kur qarkullimi i gjakut nëpër veshka zvogëlohet
▪ Komplikimet e diabetit

Interpretimi i pasqyrës së gjakut: Çfarë kuptimi kanë ato shkurtesa dhe në çfarë udhëzojnë vlerat e tyre!
Lexo po ashtu Interpretimi i pasqyrës së gjakut: Çfarë kuptimi kanë ato shkurtesa dhe në çfarë udhëzojnë vlerat e tyre!

Nuk është e rrezikshme nëse kreatinina rritet në afat të shkurtër. Kjo mund të jetë pasojë e dehidrimit dhe rritjes së aktivitetit fizik në periudhën e mëparshme.

Nëse mostrat e përsëritura të gjakut tregojnë një nivel të lartë të kreatininës, duhet të vizitoheni te mjeku. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Një truk i thjeshtë me limon mund të ndihmojë gjatë sulmeve të panikut

Një truk i thjeshtë me limon mund të ndihmojë gjatë sulmeve të panikut

Psikologji
Klinika Zhan Mitrev tregon se cilat janë ushtrimet e duhura për një shëndet më të mirë

Klinika Zhan Mitrev tregon se cilat janë ushtrimet e duhura për një shëndet më të mirë

Shendetesi
Diseksioni i Aortës – çfarë është dhe si parandalohet?

Diseksioni i Aortës – çfarë është dhe si parandalohet?

Shëndetësi
Tetë shprehi të mëngjesit që po e dëmtojnë trupin tuaj

Tetë shprehi të mëngjesit që po e dëmtojnë trupin tuaj

Shëndetësi
Ndikimi i ndryshimeve të motit në reumatizëm dhe si ta lehtësoni në mënyrë natyrale

Ndikimi i ndryshimeve të motit në reumatizëm dhe si ta lehtësoni në mënyrë natyrale

Shëndetësi Lajme
Interpretimi i pasqyrës së gjakut: Çfarë kuptimi kanë ato shkurtesa dhe në çfarë udhëzojnë vlerat e tyre!

Interpretimi i pasqyrës së gjakut: Çfarë kuptimi kanë ato shkurtesa dhe në çfarë udhëzojnë vlerat e tyre!

Shëndetësi
Kalo në kategori