LAJMI I FUNDIT:

Kovaçevski: Ballafaqimi me sulmin hibrid së bashku me aleatët tanë të NATO-s, qytetarët të jenë të qetë

Kovaçevski: Ballafaqimi me sulmin hibrid së bashku me aleatët tanë të NATO-s, qytetarët të jenë të qetë

Kryeministri Dimitar Kovaçevski sot realizoi takim pune me një delegacion të NATO-s të udhëhequr nga zëvendës-ndihmës Sekretari i Përgjithshëm për sfidat e reja të sigurisë, Xhjems Apaturai.

Në takim, siç njoftojnë nga Qeveria, temë e bisedimeve ishin kërcënimet dhe sulmet hibride me të cilat aktualisht po përballet Maqedonia e Veriut, si dhe vendet e tjera anëtare të NATO-s.


“Të pranishmit në takim konfirmuan se bëhet fjalë për përpjekje dashakeqe për të futur frikë dhe trazira te qytetarët dhe për të cenuar besimin dhe kredibilitetin në institucione. Ministrat e pranishëm patën rastin të bisedojnë me ekipin e ekspertëve të NATO-s në drejtim të masave dhe aktiviteteve të ndërmarra deri më tani që sigurojnë stabilitetin dhe sigurinë e qytetarëve dhe për këtë arsye së bashku me shërbimet e sigurisë vlerësuan se situats në vend është plotësisht e qëndrueshme”.

“Në takim u diskutua edhe për fillimin e agresionit ushtarak rus ndaj Ukrainës dhe koincidencës së tij me intensifikimin e sulmeve hibride në rajon dhe kundër anëtarëve të tjerë të NATO-së”, thuhet në njoftim./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Për deklaratën e Liburn Aliut se Kosova është shtet i përkohshëm, Deda: I ka bërë dëm Kurtit, Osmanit dhe qeverisë së vet

Për deklaratën e Liburn Aliut se Kosova është shtet i përkohshëm, Deda: I ka bërë dëm Kurtit, Osmanit dhe qeverisë së vet

Politikë
“Kurrë mos u kthefshin”, Peci “mallkon” opozitën, Mushkolaj ia përmend “punësimet familjare” në ministri

“Kurrë mos u kthefshin”, Peci “mallkon” opozitën, Mushkolaj ia përmend “punësimet familjare” në ministri

Lajme
Haradinaj: Institucionet e rendit dhe ligjit na e kthyen besimin te shteti

Haradinaj: Institucionet e rendit dhe ligjit na e kthyen besimin te shteti

Siguri
INTERPOL-i lëshon fletarrest për Milan Radoiçiqin

INTERPOL-i lëshon fletarrest për Milan Radoiçiqin

Drejtësi
Vuçiq: Marrëveshja e Ohrit mund të jetë kusht për anëtarësim të Serbisë në BE

Vuçiq: Marrëveshja e Ohrit mund të jetë kusht për anëtarësim të Serbisë në BE

Lajme
Ambasadori gjerman, Rohde: E paimagjinueshme që NATO në Kosovë të sulmohet

Ambasadori gjerman, Rohde: E paimagjinueshme që NATO në Kosovë të sulmohet

Lajme
Kalo në kategori