LAJMI I FUNDIT:

Cakolli tregon se kush janë deputetët që po e sabotojnë punën për konstituimin e Komisionit hetimor për rezervat shtetërore

Cakolli tregon se kush janë deputetët që po e sabotojnë punën për konstituimin e Komisionit hetimor për rezervat shtetërore
Eugen Cakolli, KDI

Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procedurat për furnizimin dhe menaxhimin me rezervat shtetërore nuk ka mundur të konstituohet as të martën, për të tretën herë, për shkak të mosprezencës së deputetëve të pozitës. 

Eugen Cakolli nga KDI ka treguar përmes një video mesazhi se kush janë gjashtë deputetët e pozitës të cilët e kanë sabotuar punën e Komisionit hetimor për “rezervat shtetërore”.

Ai tha se vetëm duke mundësuar konstituimin e këtij komisioni, deputetët do të mund të kontribuojnë në heqjen e të gjithave dilemave mbi aferat potenciale korruptive.


“Këtë javë ka dështuar për herë të tretë radhazi konstituimi i Komisionit Hetimor Parlamentar për rastin e rezervave shtetërore pavarësisht votës së 69 deputetëve për, një kundër dhe 6 abstenime. Sërish shkak i dështimit të mbledhjes konstituive ishte mungesa e gjashtë deputetëve të shumicës parlamentare, Armend Muja, Driton Hyseni, Shqipe Meta-Isufi, Halil Thaçi, Salih Zyba, Erxhan Galushi që udhëhiqet nga LVV-ja.

Megjithatë fuqia politike në Kuvend, nuk duhet të shndërrohet në arsye për qeverisje jotransparente e jo-llogaridhënëse e cila saboton proceset parlamentare, që janë në funksion të qeverisjes së mirë e pa korrupsion. Vetëm duke mundësuar konstituimin e këtij komisioni dhe përmbushjen e mandatit të tij deputetët do të mund të kontribuojnë në heqjen e të gjithave dilemave mbi aferat potenciale korruptive dhe do të rrisin besimin e publikut në institucione dhe në qeverisje”, ka thënë Cakolli.

Ndryshe, formimi i Komisionit Hetimor Parlamentar për rezervat shtetërore është iniciuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës, pas dyshimeve për abuzime të mundshme.

Dy zyrtarë të Ministrisë së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Irfan Lipovica dhe Hafiz Gara, bashkë me afaristin Ridvan Muharremi, janë arrestuar në gusht të këtij viti nën dyshimin për veprat – keqpërdorim i detyrës zyrtare, si dhe – dhënie të ndihmës në kryerjen e veprës penale të keqpërdorimit të detyrës zyrtare.

Bastisjet dhe arrestimet erdhën pas publikimit të audio-incizimeve për rezervat shtetërore.

Sipas Prokurorisë, pavarësisht se u janë paguar paratë kompanive turke e polake për grurë, vaj e sheqer, këto produkte nuk kanë ardhur në Kosovë dhe rrjedhimisht buxheti i Kosovës është dëmtuar mbi 600 mijë euro. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Liqeni i Ujmanit, Elshani: Zona konsiderohet të jetë e sigurt, ka patrullim të rregullt të Policisë

Liqeni i Ujmanit, Elshani: Zona konsiderohet të jetë e sigurt, ka patrullim të rregullt të Policisë

Elfije Boletini
Virusi i Nilit Perëndimor i pranishëm në rajon, IKSHPK bën thirrje për kujdes nga pickimi i mushkonjave

Virusi i Nilit Perëndimor i pranishëm në rajon, IKSHPK bën thirrje për kujdes nga pickimi i mushkonjave

Shëndetësi
Avokati Koci tregon se ka identifikuar vendin ku po mbahet trupi i Faton Hajrizit në Serbi

Avokati Koci tregon se ka identifikuar vendin ku po mbahet trupi i Faton Hajrizit në Serbi

Lajme
1.2 milionë pushues nga Kosova, operatorët: Nuk vijnë të gjithë si turistë, përdorin Rinasin për të ikur jashtë

1.2 milionë pushues nga Kosova, operatorët: Nuk vijnë të gjithë si turistë, përdorin Rinasin për të ikur jashtë

Lajme
Liqeni i Ujmanit së shpejti me parking për vizitorët

Liqeni i Ujmanit së shpejti me parking për vizitorët

Elfije Boletini
SPAK kontroll në apartamentin e Beqajt në Vlorë, ja çfarë iu gjet

SPAK kontroll në apartamentin e Beqajt në Vlorë, ja çfarë iu gjet

Lajme
Kalo në kategori