LAJMI I FUNDIT:

Kjo është mënyra më efektive për të mësuar gjëra të reja, mund t’ua sugjeroni edhe fëmijëve

Kjo është mënyra më efektive për të mësuar gjëra të reja, mund t’ua sugjeroni edhe fëmijëve
Reklama

Nëse jeni në tentativë për të mësuar diçka të re, çfarëdo qoftë ajo, një rregull i ri hedh poshtë besimet e deritanishme se duhet të përpiqeni shumë për të pasur sukses

Rregulli që ekspertët rekomandojnë të ndiqni nëse doni të mësoni diçka më lehtë dhe shpejt quhet “rregulli 85%”.


Hulumtimi i Universitetit Yale tregon se kur ne e shtyjmë veten të veprojmë jashtë zonës sonë të rehatisë, neuronet që funksionojnë si qendra të të mësuarit, aktivizohen në trurin tonë.

Nga ana tjetër, një grup shkencëtarësh besojnë se kur e shtyjmë veten të japim gjithçka, kolapsi mendor dhe fizik vjen më shpejt. Pra, ku është saktësisht bilanci që sjell sukses pas zbatimit të rregullit 85%?

Përgjigja u dha pas një kërkimi të madh të kryer bashkërisht nga universitetet e Arizonës, Princeton dhe Brown. Ajo që ata studiuan ishte se sa shumë duhej ta shtynin veten për të mësuar më lehtë. Rezultatet konfirmuan një rregull të thjeshtë.

Mësimi vjen kur jeni 85% i suksesshëm në atë që po përpiqeni të arrini. Ju keni një 15% që ju lejon të dështoni dhe vepron si një kriter suksesi.

Pra, nëse e shihni se nuk po ndiqni rregullin, herën tjetër që dëshironi të mësoni diçka, përpiquni t’i vendosni vetes një sfidë më të madhe. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Duke përdorur këta përbërës natyralë, bimët në shtëpinë tuaj do të rriten më shpejt

Duke përdorur këta përbërës natyralë, bimët në shtëpinë tuaj do të rriten më shpejt

Lule
Testi i pjekurisë mendore: E shihni fillimisht ujkun apo qengjin?

Testi i pjekurisë mendore: E shihni fillimisht ujkun apo qengjin?

Stil
Hëna e plotë te Binjakët: Zbulo se ç’do të ndodhë me shenjën tënde

Hëna e plotë te Binjakët: Zbulo se ç’do të ndodhë me shenjën tënde

Astrologji
Tri ngjyra do të dominojnë në vitin 2024 për mirëqenien në shtëpinë tuaj

Tri ngjyra do të dominojnë në vitin 2024 për mirëqenien në shtëpinë tuaj

Këshilla dhe ide
Pastron mirë dritaret, do t'i bëjë të shkëlqejnë: Nuk është as uthull, as sodë buke

Pastron mirë dritaret, do t'i bëjë të shkëlqejnë: Nuk është as uthull, as sodë buke

Bëje vet
Bima e shtëpisë që mirëmbahet më lehtë: Ujitet një herë në dhjetë ditë dhe mund të zgjasë me dekada

Bima e shtëpisë që mirëmbahet më lehtë: Ujitet një herë në dhjetë ditë dhe mund të zgjasë me dekada

Lule
Kalo në kategori