LAJMI I FUNDIT:

Këto produkte e kanë të njëjtin efekt në trupin tonë sikur edhe hudhra: Mbrojtës të fuqishëm të shëndetit nga natyra!

Këto produkte e kanë të njëjtin efekt në trupin tonë sikur edhe hudhra: Mbrojtës të fuqishëm të shëndetit nga natyra!

Këta “antibiotikë natyralë” gjithashtu kanë një efekt pozitiv në imunitetin tonë, duke forcuar mekanizmin mbrojtës të trupit

Reklama

Përveç hudhrës, këta janë antibiotikët më të fuqishëm natyrorë, të cilët duhet të gjenden në çdo shtëpi.

Mjalti

Mjalti dihet se ka veti antimikrobike. Gjithashtu, është i shkëlqyeshëm për trajtimin e inflamacionit të rrugëve të frymëmarrjes, por edhe për trajtimin e plagëve.

Mjalti përmban acide organike, minerale gjurmë, komponime antimikrobike, vitamina C, A dhe beta-karoten, si dhe të gjitha mineralet e kompleksit B.

Përveç kësaj, mjalti përmban një përqendrim të lartë të peroksidit të hidrogjenit dhe acidit formik, të cilët kanë veti antibakteriale.

Pema e Çajit

Vaji eterik i kësaj bime gjithashtu ka një efekt antibakterial.

Ndihmon te këmbët atletike, infeksionet mykotike të thonjve, herpesin, të gjitha inflamacionet e lëkurës, duke përfshirë aknet, plagët dhe djegiet, si dhe në trajtimin e ulcerave të forta dhe të dhimbshme. Gjithashtu, vaji esencial i pemës së çajit është i shkëlqyeshëm për të hequr zbokthin.

Megjithatë, ndryshe nga antibiotikët e tjerë natyrorë, çaji kinez nuk duhet të merret kurrë në mënyrë orale, sepse mund të shkaktojë efekte anësore serioze, ndërsa kur aplikohet në lëkurë, ai duhet të hollohet, sepse mund të shkaktojë reaksion alergjik, sepse është shumë i fortë.

Sherebela (Sallvia officianalis) dhe zhumbrica (Thymus serpyllum)

Të dyja këto bimë kanë efekte të forta antiseptike dhe përdoren më së shpeshti për dhimbjet e fytit, duke e përfshirë angjinën bakteriale. Këto mund të merren në mënyrë orale për inflamacion të traktit të sipërm dhe të poshtëm të frymëmarrjes, ndërsa për inflamacion të lëkurës ato përdoren nga jashtë.

Sherebela rekomandohet si lëng për shpëlarjen e mishrave të inflamuara, si dhe ndihmon në acarimin, ndërsa trumza është një ilaç i shkëlqyer kundër kollës, sepse stimulon kollitjen në kollën produktive dhe qetëson kollën e thatë. /Telegrafi/


Në trend Shendetesi

Më shumë
Pesë ushqimet që ndihmojnë në uljen e shtypjes së lartë të gjakut

Pesë ushqimet që ndihmojnë në uljen e shtypjes së lartë të gjakut

Ushqim i shëndetshëm
Ndiheni të uritur sapo zgjoheni? Ja cili mund të jetë shkaku

Ndiheni të uritur sapo zgjoheni? Ja cili mund të jetë shkaku

Shëndetësi
Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Shëndetësi
Dieta me më shumë pemë do t’ju ndihmojë ta detoksikoni trupin, ka vetëm katër hapa

Dieta me më shumë pemë do t’ju ndihmojë ta detoksikoni trupin, ka vetëm katër hapa

Shëndetësi
Stërvitja më e mirë e trurit: Cilat janë përfitimet e leximit të çdoditshëm?

Stërvitja më e mirë e trurit: Cilat janë përfitimet e leximit të çdoditshëm?

Shëndetësi
Rëndësia e pushimeve veror për shëndetin fizik dhe psikologjik

Rëndësia e pushimeve veror për shëndetin fizik dhe psikologjik

Psikologji
Kalo në kategori