LAJMI I FUNDIT:

Kërkohet status special për Sanxhakun

Kërkohet status special për Sanxhakun

Këshilli Kombëtar Boshnjak me seli në Novi Pazar, si organi më i lartë i boshnjakëve në Serbi, njoftoi iniciativën për status të veçantë për rajonin e Sanxhakut – që shtrihet në Serbi dhe në Mal të Zi – i cili do të kishte kushtetutën që do të përpilohej nga ekspertët e Bashkimit Evropian.

Kur është fjala te kompetencat, Sanxhaku do të aprovonte ligjet dhe aktet nënligjore, ndërsa shqiptarët, boshnjakët, malazezët dhe serbët do të kishin kenë status të popujve konstituivë.

Sipas këtij dokumenti, rajoni do të ketë parlamentin, guvernatorin, qeverinë, policinë dhe gjyqësorin e vet.

“Zgjedhjet e para për këto organe do të mbahen nën mbikëqyrjen e Kombeve të Bashkuara, Bashkimit Evropian dhe OSBE-së, dhe të gjitha mosmarrëveshjet në lidhje me statusin e veçantë në fund do të zgjidhen në kuadër të Komitetit të Posaçëm për Sanxhakun e Bashkimit Evropian”, thuhet në dokument.

Propozohet gjithashtu që Sanxhaku të jetë i demilitarizuar, nën kontrollin e OKB-së dhe të BE-së.

Sipas kësaj iniciative, autoritetet e Serbisë brenda 30 ditëve – nga krijimi i statusit të veçantë – do të tërhiqnin forcat ushtarake nga Sanxhaku, si dhe forcat e policisë që tejkalojnë kërkesat në rrethana normale, ndërsa kufiri i Sanxhakut do të kontrollohet nga forcat ndërkombëtare.

Krahina e Sanxhakut përfshin territore e komuna jo në Serbi, por edhe në Mal të Zi, si: Novi Pazari, Sjenica, Tutini, Prijepolja, Nova Varoshi, Priboji, Plevla, Bijello Polja, Berana, Andrijevica, Petnjca, Gucia, Plava dhe Rozhaja.

Në trend

Më shumë
Përse nuk duhet të shkoni në tualet para se të dilni nga shtëpia? “Për çdo rast” urinimi bën më shumë keq sesa mirë

Përse nuk duhet të shkoni në tualet para se të dilni nga shtëpia? “Për çdo rast” urinimi bën më shumë keq sesa mirë

Shëndetësi
Xhuli hipën mbi veturë dhe valvit flamurin kombëtar në mesin e mijëra tifozëve shqiptarë në Dortmund

Xhuli hipën mbi veturë dhe valvit flamurin kombëtar në mesin e mijëra tifozëve shqiptarë në Dortmund

Magazina
Tetë ushtarë izraelitë vriten brenda Gazës në një nga incidentet më vdekjeprurëse për forcat e Izraelit

Tetë ushtarë izraelitë vriten brenda Gazës në një nga incidentet më vdekjeprurëse për forcat e Izraelit

Botë
Granit Xhaka merr çmimin si 'Lojtar i ndeshjes' nga UEFA - statistikat e tij në përballje me Hungarinë

Granit Xhaka merr çmimin si 'Lojtar i ndeshjes' nga UEFA - statistikat e tij në përballje me Hungarinë

Përfaqësueset
Janjiq: Serbia do ta njohë Kosovën, por Beogradi nuk po pranon që e ka humbur luftën

Janjiq: Serbia do ta njohë Kosovën, por Beogradi nuk po pranon që e ka humbur luftën

Lajme
LIVE: Shqipëri-Itali, gjithçka rreth ndeshjes së parë të kuqezinjve në Euro 2024

LIVE: Shqipëri-Itali, gjithçka rreth ndeshjes së parë të kuqezinjve në Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë
Kalo në kategori