LAJMI I FUNDIT:

Kërkime shkencore: A keni menduar ndonjëherë pse penisi ka formën e kërpudhës?

Kërkime shkencore: A keni menduar ndonjëherë pse penisi ka formën e kërpudhës?

Kjo është arsyeja

Profesori Gordon Gallup i Universitetit Shtetëror të Nju-Jorkut udhëhoqi një ekip shkencëtarësh për të hetuar anatominë e penisit të njeriut dhe përdorimin e tij pothuajse dy dekada më parë.


Ata zbuluan se evolucioni u kujdes për pamjen e tij, në mënyrë që të lidhej me tradhtinë e partneres.

Studiuesit zbuluan se shtytja e penisit – dhe kreshtës që ndan kokën nga boshti – mund të ndihmojë në pastrimin e vagjinës dhe sistemit riprodhues të gruas nga sperma e të dashurit të mëparshëm.

Kjo do të thotë që partneri i ri do të eliminonte çdo konkurrencë dhe do ta zëvendësonte atë me farën e tij, transmeton Telegrafi.

Ata e testuan këtë teori në laborator – me një penis lateks dhe një model vagjine. Duke përzier niseshtenë dhe ujin së bashku, ata zbuluan se kreshta rreth majës së penisit të një mashkulli mund të nxjerrë më shumë se 90 për qind të zëvendësuesit të “spermës” me vetëm një shtytje.

– Domethënë, nëse një grua do të kishte një lidhje me më shumë se një mashkull në një periudhë të shkurtër kohore, kjo do t’i lejonte partnerit të ardhshëm të “nxjerrte” spermën e të dashurit të mëparshëm, përpara se të lëshonte të tijën – shpjegoi profesori dhe shtoi:

Teoria daton në shekuj më parë kur gratë kryenin marrëdhënie seksuale me partnerë të shumtë për të rritur shanset e tyre për të mbetur shtatzënë.

– Teoria jonë është se si rezultat i konkurrencës për atësinë, burrat kanë zhvilluar organe gjenitale të konfiguruara në mënyrë unike që funksionojnë për të shtrydhur spermën nga vagjina e lënë nga partnerët e tjerë.

Prandaj, penisi në formën e një “kërpudha” u lejon burrave të përdorin spermën e tyre për të zëvendësuar ato që kanë mbetur nga rivalët e tyre – përfundoi ekipi i shkencëtarëve. /Telegrafi/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Për çfarë shërben propolisi? Lufton sëmundjet dhe përbërës i bukurisë

Për çfarë shërben propolisi? Lufton sëmundjet dhe përbërës i bukurisë

Kalo në kategori