LAJMI I FUNDIT:

Katër mënyra për depilim me ndihmën e përbërësve natyralë

Katër mënyra për depilim me ndihmën e përbërësve natyralë
(Foto: CheDonna)

Vera është koha kur duam që trupi ynë të duket perfekt dhe për ta arritur këtë është e nevojshme të zgjedhim mënyrën e duhur të depilimit.

Reklama

Nëse dëshironi të hiqni qimet në një mënyrë natyrale, ka disa procedura që mund t’i kryeni vetë në shtëpi. E tëra çfarë duhet të bëni është ta përgatitni përzierjen dhe ta përsërisni procesin disa herë.

Depilim me sodë buke

Heqja e qimeve nga trupi është e mundur me sodë buke dhe ky trajtim është i domosdoshëm të bëhet në mbrëmje, para gjumit. Së pari, përzieni një lugë sodë buke me 100 ml ujë të vluar dhe lëreni të ftohet.

Vendoseni përzierjen në vendin ku dëshironi të hiqni qimet me një copë pambuku ose garzë. Pastaj ngjitni fashën dhe lëreni gjatë natës. Në mëngjes, hiqeni fashën dhe vendosni kremin. Pas dy ose tri trajtimeve, qimet do të fillojnë të bien.

Hiqni qimet me pastë sheqeri

Pasta e sheqerit është një produkt depilues që përbëhet nga sheqeri, limoni dhe uji. Ideale me pastën e sheqerit është që përzierjen mund ta bëni vetë në shtëpi.

Pas depilimit me pastë sheqeri, lëkura juaj do të jetë e butë dhe e butë. Gjithashtu, është e rëndësishme të theksohet se nuk ka reaksione alergjike dhe efekte të tjera anësore të pakëndshme, pasi që përmban vetëm përbërës natyralë.

Përbërësit e nevojshëm për përgatitjen e pastës së sheqerit:
1/4 filxhan lëng limoni (i freskët)
1/4 filxhan ujë
2 gota sheqer

Kombinoni përbërësit dhe përzieni mirë dhe lëreni përzierjen të gatuhet në zjarr të fortë për pesë minuta. Përzierja që rezulton duhet të duket si sheqer i karamelizuar.

Lëreni përzierjen të ftohet pak, pastaj shtrijeni me gishtërinjtë tuaj derisa të merrni një strukturë si çamçakëzi. Në vazhdim, filloni procesin e depilimit duke aplikuar pastën në vendin ku dëshironi t’i hiqni qimet. Tërhiqni copën e ngjitur të pastës në drejtim të rritjes dhe me kaq përfundon.

Pas depilimit, sigurohuni që të shpërlani lëkurën me ujë dhe të vendosni një krem që i përshtatet llojit tuaj të lëkurës. Përsëriteni depilimin me pastë sheqeri dy-tri herë në javë në fillim, kurse më vonë kaloni në një herë në muaj, sepse deri atëherë qimet do të jenë dukshëm më të holla, kështu që nuk do të ketë nevojë për heqje kaq të shpeshtë.

Një ilaç kundër qimeve mund të jetë edhe jodi

Heqja e qimeve është gjithashtu e mundur me jodin që e blini në barnatore, duke bërë një përzierje me jod dhe përbërës të tjerë.

Përbërësit e nevojshëm:
2 ml jod
10 ml hidrogjen (6 për qind)
40 ml alkool (70 për qind)
10 ml vaj ricini

Përzieni përbërësit dhe i lini derisa përzierja të bëhet pa ngjyrë. Vendosni përzierjen në pjesët që dëshironi t’i depiloni dhe përsëriteni procedurën për disa ditë.

Heqja e qimeve me vaj hithre

Qimet mund t’i hiqni edhe duke përdorur vaj hithre dhe është e nevojshme të bëni një përgatitje duke përzier tri lugë të farave të hithrës në 100 ml vaj perimesh. Lëreni përzierjen të qëndrojë për 14 ditë në një vend të ngrohtë.

Kur vaji i hithrës është gati për përdorim, vendoseni në pjesët që dëshironi t’i depiloni me garzë ose pambuk dhe lëreni të qëndrojë për gjysmë ore, më pas shpërlajeni me ujë. /Telegrafi/