LAJMI I FUNDIT:

Kanali gjerman ZDF dënohet për portretizimin e rezistencës polake

Kanali gjerman ZDF dënohet për portretizimin e rezistencës polake

Një gjykatë polake e dënoi sot kanalin gjerman ZDF, që të paguajë dëmshpërblime dhe të kërkojë falje për ish-rezistencën antinazistë “të fyer nga seriali” – “Nënat tona, baballarët tanë” (Unsere Mutter, unsere Vater).

Reklama

Kanali publik gjerman reagoi menjëherë duke deklaruar se do të apelojë vendimin e gjykatës së Krakovisë, që është thërritur për këtë aferë nga një ish-rezistent, Zbigniew Radlowski, 94 vjeç, i mbështetur nga organizata botërore e ish-ushtarëve të “Armia Krajowa” (AK), formacioni i parë i rezistencës polake kundër pushtuesit nazist.

Sipas gjyqtarit Kamil Grzesik, “duke marrë parasysh biografinë e Radlowskit, i burgosur në kampet e përqendrimit dhe shpëtues i hebrenjve gjatë holokaustit, filmi që përfaqëson ushtarët e AK-së në mënyrë jo në përputhje me të vërtetën dhe të pasaktë, ka një impakt direkt mbi të mirat e tij personale, nderin dhe dinjitetin”. /ata/

Në trend Kultura

Më shumë
Enver Hoxha dhe Skënderbeu në një pikturë!

Enver Hoxha dhe Skënderbeu në një pikturë!

Kulture
PERËNDIJA

PERËNDIJA

Poezi
Gjithçka filloi nga një poezi ...

Gjithçka filloi nga një poezi ...

Libri
MES MEMECËVE

MES MEMECËVE

Poezi
Afganistani

Afganistani

Kulture
Erotika e Janis Ricos

Erotika e Janis Ricos

Kulture
Kalo në kategori