LAJMI I FUNDIT:

Kanadaja ndalon aplikacionin kinez WeChat nga pajisjet qeveritare

Kanadaja ndalon aplikacionin kinez WeChat nga pajisjet qeveritare

Kanadaja ka njoftuar se do të ndalojë WeChat në pajisjet qeveritare.

Aplikacioni në pronësi kineze nganjëherë referohet si “aplikacioni i gjithçkaje” – si WhatsApp, Facebook, Amazon dhe Tinder të gjitha në një.

Megjithatë, qeveritë perëndimore kanë shqetësime sigurie në lidhje me të, kryesisht se aplikacioni mund të përdoret për të spiunuar përdoruesit.

BBC thotë se ka kontaktuar me Tencent, kompaninë që zotëron WeChat, për koment, por ende nuk ka marrë një përgjigje.

WeChat është një nga aplikacionet më të përdorura në botë. Është i kudondodhur në Kinë dhe gjithashtu i popullarizuar në Azinë Juglindore dhe brenda komuniteteve të diasporës kineze. /Telegrafi/