LAJMI I FUNDIT:

A janë këto “shenja” që tregojnë se kundërofensiva e Ukrainës ka filluar?

A janë këto “shenja” që tregojnë se kundërofensiva e Ukrainës ka filluar?

Forcat ukrainase po “kalojnë në veprime sulmuese” në disa zona, ka thënë zëvendësministrja e Mbrojtjes e vendit, Hanna Malyar.

Reklama

Ndërkohë burime ushtarake ukrainase i thanë BBC-së se një seri operacionesh ofensive të blinduara në shkallë të vogël janë duke u zhvilluar, përcjell Telegrafi.

Por ata nuk kanë thënë nëse ky ishte fillimi i kundërsulmimit të shumëpritur të Ukrainës në shkallë të gjerë.

Më herët, ministria ruse e mbrojtjes tha se pengoi një sulm të madh ukrainas në Donetsk.

Siç shkruan më tej BBC, zonja Malyar e përshkroi qytetin lindor të Bakhmut si “epiqendrën e armiqësive” dhe pretendoi se forcat ruse ishin në mbrojtje atje, si dhe në jug.

Ndërsa komandanti i forcave tokësore të Ukrainës, Gjenerali Oleksandr Syrskyi, tha se trupat po “lëviznin përpara” drejt Bakhmutit dhe kishin shkatërruar një pozicion rus pranë qytetit.

Për muaj të tërë, qyteti ka qenë në qendër të luftimeve intensive midis forcave ukrainase dhe ruse.

Grupi paraushtarak rus Wagner kishte pretenduar se kishte pushtuar qytetin. Por në javët e fundit, disa analistë kanë sugjeruar se forcat e Kievit po përpiqen të rrethojnë Bakhmutin dhe të bllokojnë njësitë ruse.

Një kundërofensivë e madhe ukrainase është pritur gjatë, por Kievi tashmë ka thënë se nuk do të paralajmëronte paraprakisht për fillimin e saj.

Megjithatë, Ukraina që pretendon se ka bërë përfitime margjinale diku tjetër në vijën e frontit, ka pasur një rritje të dukshme në aktivitetin ushtarak.

Prandaj, raportet e fundit po shihen si një shenjë e re se shtytja e pritshme e Ukrainës mund të ketë filluar.

Dhe kjo mund të supozohet edhe nga deklaratat nga Ministria ruse e mbrojtjes që tha se Ukraina kishte nisur gjithashtu “ofensivë në shkallë të gjerë” në rajonin e Donetsk të dielën duke përdorur gjashtë batalione të mekanizuara dhe dy batalione tankesh. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Amerika
Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Evropa
Zelensky në Shtëpinë e Bardhë - pesë gjërat që Ukraina pritet të kërkojë nga SHBA

Zelensky në Shtëpinë e Bardhë - pesë gjërat që Ukraina pritet të kërkojë nga SHBA

Botë
Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Azia
Ukraina dhe Polonia arrijnë marrëveshje për politikën e eksportit të mallrave

Ukraina dhe Polonia arrijnë marrëveshje për politikën e eksportit të mallrave

Evropa
Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Evropa
Kalo në kategori