LAJMI I FUNDIT:

Ish-kryetari i Supremes: Ka ngecje në luftimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit

Ish-kryetari i Supremes: Ka ngecje në luftimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit

Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) ka mbajtur tryezën “Roli i vendimeve të Gjykatës Supreme në luftën kundër krimit dhe korrupsionit: Një thirrje për disiplinim të gjyqtarëve që marrin vendime të kundërligjshme”.

Reklama

Me këtë rast u tha se efikasiteti i sistemit gjyqësor është lëkundur shumë.

Për këtë arsye, drejtoresha e GLPS-së, Arbëresha Loxha i renditi disa raste ku sipas saj po kontestohet shkelja e ligjit penal.

Loxha po ashtu i bëri thirrje Gjykatës së Apelit që të shqyrtojnë të gjitha vendimet e Supremes ku paraqet paligjshmërinë në raste të caktuara.

Ndërsa, drejtori i Programit INL për Kosovën që e ka përkrahur këtë projekt, Shawn Waddoups u shpreh i kënaqur me analizën e projektit.

Ish-kryetari i Gjykatës Supreme, Fejzullah Hasani tha se ka ngecje në aspektin e luftimit të krimit të organizuar dhe korrupsionit, pasi sipas tij është i paefekt vendimi nëse këtyre personave nuk iu konfiskohet pasuria e paligjshme.

Megjithëkëtë, ai tha se roli Gjykatës Supreme me vendimet e saj mund të krijojë një lloj standardi për këtë çështje.

Prokurorja në Zyrën e Kryeprokurorit të Shtetit, Laura Pula u shpreh se duhet angazhim më i tepërt për të pas rezultate më të mira për të luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin. /kp/Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
A do ta përkrah LDK-ja mocionin për rrëzimin e Qeverisë, flet Abdixhiku

A do ta përkrah LDK-ja mocionin për rrëzimin e Qeverisë, flet Abdixhiku

Lajme
Osmani pas takimit me Lajçak dhe Escobar: Zgjedhjet në veri mund të organizohen në përputhje me kushtetutën

Osmani pas takimit me Lajçak dhe Escobar: Zgjedhjet në veri mund të organizohen në përputhje me kushtetutën

Lajme
KFOR-i amerikan dhe serbët “shtensionojnë” situatën në Leposaviq, i masin forcat në tërheqjen e litarit

KFOR-i amerikan dhe serbët “shtensionojnë” situatën në Leposaviq, i masin forcat në tërheqjen e litarit

Lajme
Sveçla njofton se është arrestuar personi i cili kërcënoi nënkryetaren e Komunës së Leposaviqit

Sveçla njofton se është arrestuar personi i cili kërcënoi nënkryetaren e Komunës së Leposaviqit

Lajme
Krasniqi: Asnjëherë s’i kam parë më të shqetësuar e zhgënjyer ndërkombëtarët

Krasniqi: Asnjëherë s’i kam parë më të shqetësuar e zhgënjyer ndërkombëtarët

Lajme
Operacioni

Operacioni "Shpërndarësi 3", Policia sekuestron drogë, vetura, para dhe arreston katër persona në Gjilan

Lajme
Kalo në kategori