LAJMI I FUNDIT:

Infertilitetit mashkullor, si ta parandalojmë dhe si ta zgjidhim këtë problem

Infertilitetit mashkullor, si ta parandalojmë dhe si ta zgjidhim këtë problem
Father holding cute newborn at home, closeup

Një në shtatë çifte kanë vështirësi për të mbetur shtatzënë, ndërsa steriliteti mashkullor është përgjegjëse te gjysma e rasteve. New Born Clinic ju sugjeron se si të parandaloni një dukuri të tillë, dhe nëse veçse ka ndodhur steriliteti mashkullor tek ju, atëherë më poshtë keni disa këshilla se si të tejkaloni këtë sfidë. 

Cili është shkaku i infertilitetit mashkullor?
Për fat të keq shumë më pak dihet për shkaqet e infertilitetit mashkullor te meshkujt e shëndetshëm se sa te infertiliteti femëror. Mund të lidhen gjenetikisht me gjenin NR5A1, i cili konsiderohet të jetë përgjegjës për cilësinë e farës.

Nga ana tjetër, hulumtimet tregojnë se mënyra e jetesës, puna në zyrë, stresi kronik, vendimi për t’u bërë baba më vonë dhe ekspozimi ndaj ksenoestrogjeneve përkeqësojnë cilësinë e spermës dhe po ashtu rrisin rrezikun e kancerit të testikujve dhe prostatës.

Reklama

Pesha dhe shpërndarja e yndyrës ndikojnë drejtpërdrejt në fertilitet, ndërkaq aktiviteti fizik përveç humbjes së peshës, përmirëson edhe fertilitetin. Fertiliteti ndikohet edhe te trupi me pak kilogramë. Më poshtë janë disa nga veprimet që i sugjeron NewBorn Clinic e që do të parandalojnë infertilitetin mashkullor.

Keni kujdes me alkoolin
Fertiliteti dhe alkooli i tepërt nuk shkojnë bashkë, kështu që nëse dëshironi fëmijë, të paktën 3 muaj pa alkool ose maksimum një gotë në ditë.

Pirja e duhanit
Edhe pse cigarja nuk ndikon drejtpërdrejt në numrin e spermatozoideve, megjithatë ndikon në ADN-në e spermatozoideve dhe një nga arsyet kryesore e infertilitetit. Nëse dëshironi fëmijë kërkohet minimum 3 muaj pa cigare.

Dushi
Rekomandohet të bëni dush edhe me ujë të ftohë në fund. Gjatë një studimi për infertilitetin mashkullore, 45% e meshkujve përmirësojnë fertilitetin pas 6 muajve dush me ujë të ftohtë në fund.

Reklama

Ulni stresin
Stresi ndikon jo vetëm në fertilitet, por edhe në impotencë. Bëni aktivitet fizik, është mënyra më e mirë dhe më e lirë për të reduktuar stresin, nisni meditimin, ndani kohë për veten gjatë ditës dhe bëni diçka që ju relakson.

Reduktoni kafen dhe pijet me kafeinë
Më e mirë është që të ndaloni të paktën 2-3 muaj.

Mos teproni bukën integrale
Buka integrale përmban fitate që pengojnë në mënyrë të drejtpërdrejtë përthithjen e zinkut, minerali më i rëndësishëm për fertilitet mashkullor.

Pini çaj të gjelbër
Përmirëson fertilitetin, ngre energjinë dhe forcon shëndetin e meshkujve.

Hani ushqime të mira për fertilitet
Hani brokoli, fruta jugore, djath dhe peshk.

Mos konzumoni ksenoestrogjene
Nëse keni mundësi, hani fruta dhe zarzavate. Mos blini ushqime të mbështjella me plastikë. Pini ujë nga shishe qelqi dhe jo nga shishja plastike.

Reklama

New Born Clinic është institucion privat shëndetësor që ndihmon çiftet në procesin e fekondimit me metodat më të reja. Gjendet në bulevarin Ilinden numër 107 në Shkup. Kontakt telefoni +389 (0) 2 2734 350+389 (0) 77 443 443 apo mund t’i kontaktoni edhe me email: contact@newborn.mk

Artikull i sponzorizuar