LAJMI I FUNDIT:

India propozon ligj për të ndaluar kriptovalutat

India propozon ligj për të ndaluar kriptovalutat

India planifikon të prezantojë një ligj për të ndaluar kriptovalutat private si bitcoin dhe të ngjashme, dhe të sigurojë një kornizë ligjore për krijimin e një monedhe zyrtare dixhitale gjatë seancës aktuale të buxhetit në parlament.

Në agjendën e botuar në faqen e internetit të dhomës së ulët, legjislacioni synon të “ndalojë të gjitha kriptovalutat private në Indi”, por të lejojë “për disa përjashtime që promovojnë teknologjinë themelore [blockchain] të kriptomonedhave dhe përdorimet e tyre”.

Ligji gjithashtu kërkon të “krijojë një kornizë lehtësuese për krijimin e monedhës dixhitale zyrtare” që do të lëshohet nga banka qendrore e vendit, Banka Rezervë e Indisë, thuhet në axhendë.

Në vitin 2018, një panel i qeverisë indiane rekomandoi ndalimin e të gjitha kriptovalutave private dhe propozoi deri në 10 vjet burg për shkelësit e ligjit. Paneli gjithashtu sugjeroi qeverinë të eksplorojë një version dixhital të monedhës dhe mënyrat për ta zbatuar atë.

Në trend Teknologji

Më shumë
Inteligjenca Artificiale po vjen në pajisjet tuaja Apple - a do të jetë kjo (jo) e sigurt?

Inteligjenca Artificiale po vjen në pajisjet tuaja Apple - a do të jetë kjo (jo) e sigurt?

Teknologji
Përdoruesit e Facebook Messenger do ta pëlqejnë funksionin e ri, dhe ja pse

Përdoruesit e Facebook Messenger do ta pëlqejnë funksionin e ri, dhe ja pse

Teknologji
Video-loja më e shitur e PlayStation u krijua nga rivali i saj

Video-loja më e shitur e PlayStation u krijua nga rivali i saj

Lojëra
Haxhi 2024: Arabia Saudite kryen testin e parë për

Haxhi 2024: Arabia Saudite kryen testin e parë për "taksi ajrore pa pilot" për t'u shërbyer pelegrinëve

Teknologji
Franca synon majat e inteligjencës artificiale

Franca synon majat e inteligjencës artificiale

Teknologji
Apple parashikon një tjetër rënie të të ardhurave – shpall fundin e problemeve me prodhimin e iPhone

Apple parashikon një tjetër rënie të të ardhurave – shpall fundin e problemeve me prodhimin e iPhone

Kalo në kategori