LAJMI I FUNDIT:

Humanoidit Sophia i është dhënë viza: Roboti i parë që pajiset me leje udhëtimi (Video)

Humanoidit Sophia i është dhënë viza: Roboti i parë që pajiset me leje udhëtimi (Video)

Para se të fillojë turneun ndërkombëtar, humanoidit të çuditshëm Sophia që është krijuar në Hong Kong të Kinës, i është dhënë viza. Ajo bëhet roboti i parë, që pajiset me këtë leje udhëtimi.

Reklama

Me të arritur në aeroportin e Bukusë së Azerbajxhanit, asaj i është dhënë viza elektronike para se të takohet me presidentin e Kaukazit, Ilham Aliyev, transmeton Telegrafi.

Sophia është shumë e popullarizuar në Azerbajxhan, ku do të jetë folësja kryesore në një konferencë për teknologji.

Për herë të parë, ky humanoid është paraqitur para dy vitesh, me aftësi të mahnitshme që ngjajnë me njeriun, pasi mund të flet, hapë dhe mbyllë sytë, shikon me bisht të syrit dhe bën qeshje djallëzore.

Por, mënyra elokuente e gjuhës dhe mimika e fytyrës, ka bërë që disa ekspertë të mendojnë se është ‘kukull që dirigjohet nga larg’.

“Zotëri president jam e lumtur që ju takoj, kultura e juaj më ka pëlqyer gjithmonë. Në Baku ka arkitekturë me stil unik, ndërtesa moderne dhe përparësi tjera teknologjike”, ka thënë Sophia, pas mirë pritjes prej presidentit Aliyev.

Në mënyrë kontroverse, ajo është bërë roboti i parë që i është dhënë e drejta ligjore, gjatë një aktiviteti në Arabinë Saudite.

Derisa ka disa aftësi mahnitëse, Sophia nuk ka vetëdije dhe është e paqartë se sa mundet algoritmi saj t’ia udhëheqë lëvizjet dhe të folurit. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Ju keni sy të 'mprehtë' nëse mund të dalloni numrin 725 midis 'fushës' me numrat 775 në vetëm 7 sekonda

Ju keni sy të 'mprehtë' nëse mund të dalloni numrin 725 midis 'fushës' me numrat 775 në vetëm 7 sekonda

Interesante
Gjermanët llogaritën se sa kushton rritja e një fëmijë deri në moshën 18 vjeçare

Gjermanët llogaritën se sa kushton rritja e një fëmijë deri në moshën 18 vjeçare

Interesante
Iluzion optik, në mesin e qindra “zeal” a mund ta gjeni fjalën “seal”?

Iluzion optik, në mesin e qindra “zeal” a mund ta gjeni fjalën “seal”?

Interesante
Një infermiere i tha një vajze dyvjeçare të humbiste peshë

Një infermiere i tha një vajze dyvjeçare të humbiste peshë

Fun
Për të kursyer para gjeti një metodë interesante, burri nga Australia qëroi bananen para se të peshonte – shpresonte të ishte më e lehtë

Për të kursyer para gjeti një metodë interesante, burri nga Australia qëroi bananen para se të peshonte – shpresonte të ishte më e lehtë

Fun
Pamje “apokaliptike” për shkak të zjarrit në Kanada - Nju Jorku u bë qyteti i madh më i ndotur në botë dhe mori ngjyrë të portokalltë

Pamje “apokaliptike” për shkak të zjarrit në Kanada - Nju Jorku u bë qyteti i madh më i ndotur në botë dhe mori ngjyrë të portokalltë

Interesante
Kalo në kategori