HTC më në fund ka prezantuar një telefon të ri të mençur, Desire 22 Pro.

Desire 22 Pro është modeli më i fundit nga një prodhues tajvanez që është fokusuar në teknologjinë VR vitet e fundit. Smartphone i përket rangut të mesëm, ka një ekran LCD 6.6 inç me një shpejtësi rifreskimi prej 120 Hz dhe fuqizohet nga një procesor Snapdragon 695. Pajisja mundësohet nga një bateri 4520 mAh dhe është në përputhje me ekosistemin Viverse të HTC dhe HTC VR produkte të tilla si kufjet HTC Vive Flow.

Përputhshmëria me Viverse është një pikë kryesore e shitjes pasi përdoruesit mund të kenë qasje përmbajtjen virtuale nga Metaverse nëpërmjet celularit dhe kufjeve të lidhura HTC VR.

HTC ofron gjithashtu Viverse Wallet, i cili përdoret për të menaxhuar asetet dixhitale si kriptovalutat dhe NFT direkt përmes telefonave celularë.

Në anën e pasme të telefonit ka një kamerë kryesore prej 64 MP (f/1.8), një kamerë ultra të gjerë 13 (f/2.4) dhe një sensor thellësie prej 5 MP. Një kamerë selfie 32 MP (f/2.0) ndodhet në prerjen e shpuar të ekranit. Procesori i përmendur është i kombinuar me 8 GB RAM dhe 128 GB memorie të brendshme që mund të zgjerohet me një kartë microSD.

Desire 22 Pro përdor sistemin operativ Android 12 dhe bateria e tij 4,520 mAh mbështet karikim me tela 18W, 15W pa tela dhe me valë të kthyeshme. Sensori i gjurmëve të gishtave është i montuar në anë dhe pajisja është rezistente ndaj ujit dhe pluhurit sipas standardit IP67.

Modeli do të jetë i disponueshëm në ngjyrë të artë dhe të zezë, ndërsa në Evropë do të shitet me një çmim prej 459 euro. Tashmë po merren porositë paraprake dhe dërgesat priten nga 1 gushti.

Klientët për herë të parë do të marrin gjithashtu aksesorë ekskluzivë si maska rezistente ndaj ndikimit të HTC, karikuesin me valë të HTC dhe një dhuratë ekskluzive NFT që mund të shkarkohet nëpërmjet aplikacionit Viverse. /Telegrafi/