Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj ka kujtuar masakrën në Abri të Epërme në 22-vjetorin e saj.

Reklama

Haradinaj përmes një postimi në Facebook ka thënë se Kosova pa paguar shtrenjtë okupimin, me spastrim etnik e shkatërrime.

“Kosova e pagoi shtrenjtë okupimin, me spastrim etnik e shkatërrime, që nuk janë asgjë krahasuar me humbjet njerëzore”, ka shkruar Haradinaj.

22 vjet nga masakra e Abrisë së Epërme 22 vjet nga masakra e Abrisë së Epërme

Ai ka thënë se do të qëndrojnë gjithmonë pranë familjeve që humbën të dashurit në këtë masakër, dhe do të kërkojnë drejtësi deri në fund.

“Sot në njëzetedy vjetorin e masakrës në Abri të Epërme, kujtojmë martirizimin e familjes Deliu, të cilët nuk u kursyen, pa dallim moshe, që nga foshnjat e deri te pleqtë. Ata ishin të pafajshëm, por askush nuk u dënua për vrasjen e tyre. Ne do të qëndrojmë gjithmonë pranë familjeve që humbën të dashurit, e do kërkojmë drejtësi deri në njeriun e fundit”, është shprehur Haradinaj. /Telegrafi/

Reklama
Reklama