LAJMI I FUNDIT:

Hakohen ueb-faqet e dhjetëra aeroporteve amerikane

Hakohen ueb-faqet e dhjetëra aeroporteve amerikane

Ueb-faqet e aeroporteve amerikane kanë qenë sot cak i sulmeve të hakerëve.

Në mëngjes dhjetëra ueb-faqe të aeroporteve nuk kanë qenë të qasshme, e përgjegjësinë për këtë e kanë marrë hakerët që flasin në gjuhën ruse, transmeton Telegrafi.

Të pa qasshme kanë qenë plot 14 ueb-faqe të aeroporteve të mëdha, përfshirë LaGuardia në New York, e shumica prej tyre janë rikthyer në normalitet më vonë.

Një zyrtar i lartë tha për ABC News, se sulmet nuk kanë ndikuar në kontrollin e trafikut ajror, komunikimin e brendshëm të aeroportit apo operacionet e tjera kyçe.

Por sipas tij, sulmet krijuan një lloj pasigurie tek pasagjerët që tentonin të kenë qasje në informacione lidhur me këto aeroporte.

“Është një situatë e pakëndshme”, tha një burim i paemëruar, duke shtuar se për shkak të sulmeve pasagjerët nuk kanë mundur të arrijnë deri të informacionet siç janë ato për kohën e arritjes së aeroplanëve nëpër aeroporte.

Sulmi i atribuohet grupit të njohur si Killnet, hakerëve rusë që mbështeten nga Kremlini, raporton CNN. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Evropa
Kishin dalë në poligonin e hapur të stërviten, ukrainasit i goditën rëndë rusët me HIMARS – fusha u mbush me 65 ushtarë të vrarë

Kishin dalë në poligonin e hapur të stërviten, ukrainasit i goditën rëndë rusët me HIMARS – fusha u mbush me 65 ushtarë të vrarë

Evropa
Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Evropa
U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

Evropa
Mbi 100 vite më parë jetonin 805 persona, sot është një “qytet fantazmë” në Kanada – të gjithë banorët kishin origjinë ukrainase

Mbi 100 vite më parë jetonin 805 persona, sot është një “qytet fantazmë” në Kanada – të gjithë banorët kishin origjinë ukrainase

Amerika

"Ishin të gjitha shenjat se...": Ukraina po përgatitej për një luftë të plotë me Rusinë, pesë muaj para se të fillonte

Botë
Kalo në kategori