Një pronar restoranti – i frymëzuar nga fryma e Pashkëve – i ka ofruar një punë një hajduti i cili hyri në lokalin e tij.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Carl Wallace vendosi kundër ngritjes së akuzave pasi hajduti u kap nga kamerat e sigurisë duke u futur me dhunë në Diablo’s Southwest Grill pak pas 4 të mëngjesit të Dielën e Pashkëve – gjithashtu ditëlindja e 45-të e pronarit të restorantit.

Pamjet tregojnë një burrë të veshur me tuta sportive me kapuç duke thyer dritaren e përparme të restorantit me një tullë.

Por hajduti u largua nga restoranti i Z. Wallace në Augusta, Georgia, duar bosh pasi arka ishte “pastruar nga të gjitha paratë”.

“Brenda 45 sekondave, ai u kthye nga dera e përparme… nuk mori asgjë”, tha z. Wallace. ‘Me të vërtetë zhgënjimi dhe dëmtimi ishte e vetmja gjë që ndodhi… zgjoheni në mes të natës, ju duhet të vraponi në dyqan, të pastroni rrëmujën e madhe dhe ta bëni gati që të hapet përsëri në orën 11′.

Z. Wallace tha se reagimi i tij i parë ishte ‘zemërimi dhe zhgënjimi’ por duke kujtuar se ishte fundjava e Pashkëve – një festë që simbolizon shpresën dhe faljen – ai vendosi të merrte një qasje tjetër.

“Kjo më bëri të mendoj se ky djalë në të vërtetë nuk po bën një punë të mirë – duhet të ketë rrugë të tjera për këtë djalë”, tha ai.

“Unë jam një person që besoj se gjithçka ndodh për një arsye… dhe të gjithë jemi vetëm një hap larg një zgjedhjeje të mirë”.

Më vonë atë mëngjes, z. Wallace ndau fotografi të ndërprerjes së punës në faqen e biznesit të tij në Facebook dhe bëri shaka se “specialitetet” e restorantit të tij janë ‘një hit kaq i madh’ saqë kanë bërë që njerëzit të thyejnë edhe xhamat që të “shijojnë” ato.

Por në një ndryshim të shpejtë të tonit, ai ndau numrin e tij personal të telefonit duke i kërkuar hajdutit ‘ju lutemi tentoni për një aplikim për punë’. /Telegrafi/