Ushtari turk u vra pas një sulmi sirian në pjesën ndërkufitare mes Turqisë dhe Sirisë, ndërsa tre të tjerë u plagosën, thanë të mërkurën autoritetet lokale.

Të shtënat me armë nga pala siriane goditën një automjet ushtarak turk duke patrulluar pranë qytetit kufitar Senyurt, në provincën juglindore Mardin, sipas deklaratës nga zyra e guvernatorit provincial.

Shoferi, këmbësoria Cihan Çiftçibaşı, u qëllua dhe tre ushtarë të tjerë u plagosën kur automjeti u përmbys, raporton Sabah.

Çiftçibaşı vdiq nga plagët e tij në spital, ndërsa tre ushtarët e mbetur janë në gjendje të qëndrueshme.

Mardini i Turqisë ndodhet përtej kufirit të një zone në veri të Sirisë ku është i pranishëm dega Siriane e grupit terrorist PKK, YPG. /Telegrafi/