Edhe pse mbushja e mollëzave nuk është aq e zakonshëm sa mbushja e buzëve, ka gjasa që ju ndoshta njihni dikë që ka marrë këtë vendim.

Përpara, gjithçka që keni dashur të dini për mbushësit e faqeve – përfshirë çmimin, faktorët e rrezikut dhe më shumë.

Çfarë janë mbushësit e mollëzave?

Mbushësit më të zakonshëm ose ato që injektohen në buzë, mollëza, etj. – janë mbushës të përkohshëm të acidit hialuronik, të cilat synojnë të japin një rritje të zonave me vëllim të ulët, thotë Dr. MacGregor. Sipas tij, ai gjendet natyrshëm në trupin tuaj dhe ka aftësinë të mbajë deri në 1000 herë peshën e tij në ujë, duke e bërë atë një substancë të përsosur për mbushësit, përfshirë faqet.

Kush është një kandidat i mirë për mbushjen e mollëzave?

Të gjithë janë të ndryshëm, por shumica e pacientëve të Dr. MacGregor hyjnë sepse faqet e tyre dhe/ose pjesët tjera të fytyrës së tyre kanë humbur vëllimin, duke bërë që e gjithë fytyra e tyre të duket paksa e dobët. Mbushësit e faqeve bëjnë punën për të ngritur ato zona të mbytura. Edhe pse në përgjithësi humbni vëllim në fytyrën tuaj ndërsa plakeni, kjo ka të bëjë më shumë me gjenetikën sesa me moshën. Pra, nëse keni lindur me mollëza të përkryera, të larta, nuk ju duhet mbushja e mollëzave, transmeton Telegrafi.

Sa zgjat mbushësi i mollëzave?

Kjo varet nga disa faktorë, por më e rëndësishmja, lloji i mbushësit që përdor dermatologu juaj dhe sa sasi injektojnë. Disa mbushës të faqeve mund të zgjasin gjashtë deri në 12 muaj, ndërsa të tjerët mund të zgjasin me vite, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për të gjetur një mbushës që ju përshtatet çmimi dhe zgjat një kohë të mirë.

Sa kushton mbushësi i mollëzave?

Ata janë mjaft të kushtueshëm. Në varësi të vendit ku jeni në vend dhe llojin e mbushësit që merrni, mbushësit e faqeve mund t’ju kushtojnë diku nga 600 – 1200 dollarë për shiringë. Disa njerëz kanë nevojë për disa shiringa, dhe të tjerët mund të kenë nevojë vetëm për një trajtim shumë delikat.

Si duhet të përgatiteni për mbushjen e mollëzave?

Nuk keni nevojë të bëni asgjë shumë serioze për t’u përgatitur për mbushjen e mollëzave. Megjithëse dermatologu juaj do t’ju japë udhëzime specifike, në përgjithësi do t’ju duhet të shmangni hollimin e gjakut dy javë para trajtimit tuaj dhe të shmangni alkoolin dy ditë më parë, thotë Dr. MacGregor.

A dhemb mbushja e mollëzave?

Shumica e mjekëve do të veshin lëkurën tuaj në krem ​​mpirjeje përpara se të fillojnë procesin e injektimit, kështu që kjo heq dhimbjen në disa nivele. Pasi të injektohet mbushësi, patjetër që do të ndjeni një presion, por nuk duhet të ketë ndonjë dhimbje të fortë. Pasi të keni mbaruar, mjeku juaj duhet t’ju japë akull për t’u marrë me çdo ënjtje të menjëhershme.

Çfarë mund të prisni pas mbushjes së mollëzave?

Enjtja është plotësisht normale pas procedurës, kështu që mos u frikësoni nëse faqet tuaja duken “më të mëdha” ose më të ngritura nga sa keni menduar. Enjtja mund të shtrembërojë formën, kështu që jepini vetes rreth pesë ditë që vëllimi të zgjidhet para se të vlerësoni mbushësin tuaj. Gjatë atyre pesë ditëve, ju gjithashtu mund të prisni një mavijosje të vogël (e cila, përsëri, duhet të kalojë brenda disa ditësh).

A ka ndonjë gjë që nuk duhet të bësh pasi të mbushni mollëzat?

Na vjen keq, do t’ju duhet të anuloni palestrën dhe planet deri në dy ditë pas procedurës suaj. Hiqni dorë nga masazhet e fytyrës, kështu që vendosni poshtë rrotullën tuaj të lodh dhe mos vini syze ose maska ​​të ngushta për tre javë për t’u siguruar që mbushësi juaj vërtet vendoset. Dhe duhet të shmangni vizitën tek dermatologu juaj.

A mund të hiqni mbushësin e mollëzave?

Po, me mbushës të përkohshëm të, mund t’i hiqni nëse nuk jeni në pamjen përfundimtare. Mjeku juaj mund të injektojë hialuronidazën, një enzimë që prish acidin hialuronik. Doktor MacGregor thotë se procedura zakonisht është e shpejtë dhe rezultatet janë të menjëhershme, por është shumë e dhimbshme. /Telegrafi/