LAJMI I FUNDIT:

Gjendet spiranca e anijes së fundosur më 1641, me thesarin në vlerë të një miliardë funteve (Foto)

Gjendet spiranca e anijes së fundosur më 1641, me thesarin në vlerë të një miliardë funteve (Foto)

Spiranca që i përket një prej anijeve me pasurinë më të madhe ndonjëherë, është gjetur në brigjet e Cornwall të Anglisë.

Merchant Royal është fundosur më 1641, si pasojë e motit me stuhi të fuqishme, teksa ishte transportuar pasuri në vlerë të më se një miliardë funteve, sikur të krahasohej me vlerën që do të arrinte në ditët e sotme, transmeton Telegrafi.

Në bordin e anijes ishin më se 45 mijë kilogram ari, 400 shufra të argjendit meksikan dhe afro 500 mijë dollarë meksikanë.

Ekspertët pretendojnë se kjo spirancë, e gjetur 32 kilometra larg bregut, është e njëjtë me atë të anijes që po e transportonte thesarin. Pritet që hulumtimet e hollësishme, të tregojnë nëse vërtetë i përket lundrës, që ka qenë duke bartur edhe disa monedha tjera.

Fundosja e anijes ka qenë një tragjedi e madhe, meqenëse përmbante një të tretën e pasurisë qeveritare, të mbledhur nga taksapaguesit.

Deri më tani, ka pasur shumë kërkime për gjetjen e anijes, por që kanë dalë të pasuksesshme, ndërsa pritet që kjo gjetje, t’i afrojë kërkuesit me thesarin. /Telegrafi/


Në trend Fun

Më shumë
Problemi matematikor i amerikanes 6-vjeçe që hutoi njerëzit në internet

Problemi matematikor i amerikanes 6-vjeçe që hutoi njerëzit në internet

Interesante
Gruaja

Gruaja "pjek" aksidentalisht iPad-in

Fun
Një satelit me peshë dy ton do të bie sot në Tokë, mund të shihet duke fluturuar në rajon

Një satelit me peshë dy ton do të bie sot në Tokë, mund të shihet duke fluturuar në rajon

Interesante
Çifti amerikan shënon rekord botëror për numrin më të madh të koncerteve të ndjekura brenda një viti

Çifti amerikan shënon rekord botëror për numrin më të madh të koncerteve të ndjekura brenda një viti

Interesante
Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Zbulohet gjarpri më i madh në botë, anakonda peshon 200 kilogramë dhe është tetë metra e gjatë – kokën e ka sa të njeriut

Interesante
Fituesi i lotarisë nga emocionet harron çmimin në një dyqan amerikan

Fituesi i lotarisë nga emocionet harron çmimin në një dyqan amerikan

Fun
Kalo në kategori