LAJMI I FUNDIT:

Gejmeri gjerman thyen qafën derisa mbante syzet e realitetit virtual, thuhet se “lëvizi kokën me shpejtësi”

Gejmeri gjerman thyen qafën derisa mbante syzet e realitetit virtual, thuhet se “lëvizi kokën me shpejtësi”

Një gejmer gjerman ka thyer qafën derisa kishte ngjitur një palë syze të realitetit virtual, pasi kishte lëvizur kokën “me shpejtësi të madhe”.

Mjekët pretendojnë se 31-vjeçari në mënyrë të “përsëritur” kishte lëvizur kokën, duke bërë që të shkaktoj dëme në qafë – ku në fund ndodhi edhe më e keqja, thyerja e qafës, transmeton Telegrafi.


Ky i ri është dërguar me urgjencë në spital për shkak të dhimbjeve të mëdha në shpatulla. E pas bërjes së rëntgenografisë, është zbuluar se ai kishte thyer unazën C7 të qafës.

Ekspertët nga Spitali i Leipzigut që trajtuan gejmerin, besojnë se ky është rasti i parë i dokumentuar që “realiteti virtual” po u shkakton dëme të mëdha njerëzve.

E raste të ngjashme kanë ndodhur edhe më parë, ku një ushtar u lëndua derisa po vraponte me syzet e vendosura – duke mos e “ditur” se çfarë po bënte.

Kujtojmë që seti i syze të realitetit virtual kushtojnë 500 euro dhe peshojnë 610 gram, e mjekët gjermanë në rastin e gejmerit nuk kanë zbuluar detaje të markës së syve që ai i kishte përdorur. /Telegrafi/