LAJMI I FUNDIT:

Gazetari serb që protestoi dje kundër Vuçiqit, sot u arrestua në Beograd

Gazetari serb që protestoi dje kundër Vuçiqit, sot u arrestua në Beograd
25, August, 2022, Belgrade - On the occasion of the 14th International Tourist and Environmental Film Festival "SILAFEST 2022", which will be held this year from August 28 to September 3 in Veliki Gradist and on Srebrni Jezera, a media conference was organized in the premises of the Tourist Organization of Serbia. Bosko Savkovic. Photo: Amir Hamzagic/ATAImages 25, avgust, 2022, Beograd - Povodom 14. Medjunarodnog festivala turistickog i ekoloskog filma "SILAFEST 2022" koji ce ove godine biti odrzan od 28. avgusta do 3. septembra u Velikom Gradistu i na Srebrnom jezeru, u prostorijama Turisticke organizacije Srbije organizovana je konferencija za medije. Photo: Amir Hamzagic/ATAImages

Boshko Savkoviq, shkrimtar dhe gazetar, u arrestua sot në banesën e tij me dyshimin se mbante një pankartë me një kukull të “presidentit të varur të Serbisë, Aleksandar Vuçiq”.

Reklama

Siç tha vajza e Boshkos, Emilia, katër burra u shfaqën në derën e tyre pa asnjë urdhër arresti. Ajo thotë se nuk janë legjitimuar, raporton danas.rs.

Njerëz me maska e mbështetës të Putinit sulmojnë protestuesit në Beograd
Lexo po ashtu Njerëz me maska e mbështetës të Putinit sulmojnë protestuesit në Beograd

Ai u ndalua për një intervistë informative në lidhje me kukullën që u shfaq në pankartën e tyre që mbanin në protestën e djeshme, “Serbia kundër dhunës”.

“15 veta u mblodhëm te monumenti (Sheshi Nikola Pashiq). Baneri ishte aty gjatë gjithë kohës dhe në foto shfaqej një kukull. Ne presim të shohim se çfarë do të ndodhë. Bëhet fjalë për një kukull që kryeministrja e Serbisë e publikoi në Twitter. Baneri është ende me ne, po e shikojmë. E panë inspektorët që erdhën. Por, ne nuk kemi lidhje me kukullën”, thotë Emilia.

Protestë masive në Beograd - aktorë, studentë dhe qytetarë: Vuçiq ik
Lexo po ashtu Protestë masive në Beograd - aktorë, studentë dhe qytetarë: Vuçiq ik

Ajo përmend se babai i saj, Savkoviq, është themeluesi i gazetës satirike “Nasa krmaca”, simbol i luftës për lirinë e gazetarisë, e cila u rrah në rrugë nga njerëzit e Vuçiqit.

Sipas informacioneve të fundit jozyrtare, Savkoviq nesër do të dalë para prokurorit. Ai akuzohet se ka bërë thirrje për shkatërrim me dhunë të rendit kushtetues dhe sigurisë. Ai u ndalua për 48 orë. /Telegrafi/